It is currently sri jun 28, 2017 12:36 am

Welcome
Welcome to svijetsapunica

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. In addition, registered members also see less advertisements. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, join our community today!

Započni novu temu Odgovori  [ 84 post(ov)a ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Svijet sapunica naspram realnosti(Like or don't like)
PostPosted: ned mar 16, 2014 2:07 pm 

ValeriaStewart je napisao/la:
.Zašto Bog takvim MONSTRUMIMA daje djecu dok neki ljudi ih nemaju.Zašto Bog koji je pravedan tako kažnjava djete od 4 godine?Čemu to?

Sve mi je to nekako nepojmljivo

I ja se pitam za takve stvari.I redovno me uhvati osjećanje nepravde.
Zašto ljudi koji rade neke stvari koje su meni nepojmljive i dalje žive sretno,zadovoljno (u mojim očima naravno jer ko zna kako on zaista živi) dok ljudi koji su čitav život "dobri" na nekom stalnom iskušenju.Naravno govorim o nekim extremima ne generalizujem da su svi loši ljudi bogati a dobri siromašni

Ovo je i moj način razmišljanja.Zaista često vidim ljude kojima sve pali,bez obzira što rade.A vidjela sam i par sudbina zaista tužnih kad se neko cijeli život bori,muči i umre a da nije dočekao neki svijetli momenat.

Ana Iustitia je napisao/la:
provođenje svoje pravde je u stvari ekvivalentno sprovođenju osvete, vraćanju milo za drago. Dobro, može se možda reći da je pravda na višem nivou od osvete, da pravda proizlazi iz težnje za pravičnošću i ravnotežom, a osveta iz besa i mržnje. Ipak, za mene je ovo prvo namazana i našminkana varijanta drugog

Ja mislim da neke blage razlike ima,iako se svodi na isto.Možda je pravda kad život,Bog,sud i slično postave stvari na svoje mjesto,npr neko završi u zatvor zbog nekog zlodjela,ili se sticajem nekih okolnosti stvari poklope tako da dobro na kraju trijumfuje.
Osveta je više uzimanje stvari u svoje ruke,najčešće zbog nepovjerenja u sudove i pravdu.Osveta često pogodi nevine takođe.
Evo jedan primjer.Svima je poznat.
Aiona u web noveli Dva lica je pogođena osvetom Eliasa ni kriva ni dužna.Pravi krivac je neko drugi.Ipak ona ispašta.Pa i Leonela koja jeste pravila greške ali nije kriva za Eliasovu nesreću.Osveta često bude takva.Pogodi nevine.

Drugi primjer je možda Rubin kraj.Rugala se Maribel jer šepa,prezirala svakoga ko nema novca,i mislila da vrijedi više od svih zbog ljepote i mnoge je povrijedila svojim postupcima.Na kraju je ostala bez noge,bez ljepote,bez novca i bez ljubavi.To se može reći da je pravda jer je kazna zadesila krivca, a ne nevine osobe iz njenog okruženja.

Mišljenja sam da ipak ljudi treba da se zamisle prije nego što nekome nešto urade,da im se ne bi vratilo istom mjerom.Mada nesumnjivo da ima onih kojima ''sve prođe'' što me užasno nervira,jer me nepravda baš pogađa počev od banalnih stvari do nekih tragičnih poput primjera kojeg je Anja navela.

PostPosted: ned mar 16, 2014 2:34 pm 

Ne znam da li ste čuli da je prije par dana u jednom mjestu u blizini Sarajeva zvjerski mučen i na kraju ubijen dječak od 4 godine?

Da, čitala sam o tome. Takve stvari su se dešavale, dešavaju se i dešavaće se nažalost i to sve zahvaljujući tome što decu može imati bukvalno svako. Po meni biološka komponenta treba da bude najmanje bitna, jer jajnu ćeliju može oploditi svaki spermatozoid i trudnoću izneti svaka materica, ali zanemaruje se ono najvažnije-psihološka, emocionalna i finansijska spremnost na podizanje deteta i ko ne zadovoljava te uslove ne bi nipošto smeo da postane roditelj.
Ja sam odavno prestala da razmišljam o toj životnoj neravnoteži i nepravdi, pomirila sam se s tim da je sve moguće i da se svakakve grozote dešavaju čak i najnevinijima. Kada tako razmišljaš, onda nema ni razočarenja ni negativnih iznenađenja, jer ti je sve očekivano i uobičajeno.

Kristina je napisao/la:
npr neko završi u zatvor zbog nekog zlodjela

To je pravda u zakonskom smislu i njeno postojanje najviše zavisi od ažurnosti nadležnih organa i kvalitetnog rada pravosudnog aparata. Tamo gde se istrage, kasnije i suđenja obavljaju kako treba, gde se poštuju zakonski propisi i gde je korupcija svedena na minimum, ta vrsta pravde ima potencijala da bude zadovoljena. Tako da ako neko završi u zatvoru zbog određenih krivičnih dela i naravno dobije odgovarajuću visinu kazne iliti odgovarajući broj godina koje će provesti iza rešetaka, to se može pripisati isključivo uređenoj, stabilnoj i organizovanoj državi u kojoj svako radi svoj posao besprekorno.

PostPosted: čet maj 08, 2014 6:05 pm 

Volela bih da pokrenemo jedno pitanje, dosta suprotstavljeno i neprijateljski nastrojeno u odnosu na uvreženo i utemeljeno mišljenje koje vlada o telenovelama. Tvrdoglavo i beskompromisno se tvrdi da telenovele imaju negativan uticaj i da gledanje istih može dovesti isključivo do zaglupljivanja, do gubljenja sposobnosti za zdravorazumsko razmišljanje i rasuđivanje i do tog stepena da gledalac sapunica počinje da gubi kontakt sa realnošću i svetom u kome zaista živi. Predmet naše diskusije bi upravo bilo dolaženje do odgovora na pitanje-da li telenovele imaju i svoje pozitivne strane, koje su to strane i zbog čega se one zanemaruju?

Moj odgovor je DA, telenovele imaju svoje pozitivne stane, premda one nisu tako transparentne, očigledne poput čuvenih yo soy tu verdadera madre i Virgencita, ayudame, te lo ruego fraza ili ludog zaljubljivanja na prvi pogled ili oštrih podela na klase prema finansijskom statusu (što se sve smatra negativnim stranama telenovela a ima ih mali milion). Jednostavno rečeno, lakše je videti mane sapunica nego vrline i samim tim je logično baciti u drugi plan sve ono što bi se moglo svrstati u svetle momente sapunica. Ne uzimajući u obzir izuzetke, jedna telenovela mora da sadrži elemente dramatičnosti i preterivanja jer je to poenta tog žanra, sve ono što se u RL događa na lestvici 3 u telenoveli je podignuto na lestvicu 9. Odnosno, neka struktura ličnosti, događaj, situacija ili okolnosti iz stvarnog života su u telenoveli podignuti na "viši nivo" u smislu da je stvarni svet uslovno rečeno običan, a sapuničarski svet je nadogradnja tog običnog i zato deluje nerealno, ali zapravo kada malo bolje razmislimo možemo doći do zaključka da temelj sapuničarske priče nije ništa natprirodno i nepostojeće. Naprotiv, ogroman broj dešavanja iz telenovela je moguć i u RL, samo ređe.

Da se vratim na pozitivne strane... Pozitivne strane su za mene one sitnice koje nam ponekad dok gledamo seriju promaknu, smatramo ih irelevantnim i ne obraćamo pažnju na njih. To može biti ama baš bilo šta (kada jedna osoba prevrne očima dok grli drugu a navodno su prijateljice, kada neko ne želi da plače pred drugima pa kaže da su mu oči suzne od alergije, kada dve osobe pričaju i jedna gleda u daljinu pa je ova druga pita "da li me slušaš, šta ti je?", kada neko dira nos i vrpolji se dok izgovara laž, kada je neko nervozan ili neraspoložen pa se istresa na nekome ko nije ni kriv ni dužan, ton kojim neko priča ironično ili cinično)... Ima na stotine i stotine primera, a poenta je u sledećem-POKAZIVANJE ILI SAKRIVANJE EMOCIJA I GESTIKULACIJA, MIMIKA I POKRETI KOJI OTKRIVAJU MNOGO VIŠE OD SUVIH REČI. Naime, mislim da se u telenovelama o tome dosta vodi računa i pridaje se značaj ispoljavanju unutrašnjosti nekog lika (na stranu to kakav je kvalitet glume glumca ili glumice), u prilog tome idu svi oni silni monolozi negativaca npr. kada planiraju šta će sledeće uraditi ili izražavanje neke dileme i sumnje kroz monolog ili na kraju krajeva patetična patnja glavne junakinje za glavnim likom takođe kroz monolog... Usuđujem se da kažem (da li sam u pravu ili ne ne znam) da se u domaćim serijama i filmovima, kao ni u čuvenoj holivudskoj kinematografiji ove komponente jedne ekranizovane priče ne javljaju u toj meri u kojoj se javljaju u sapunicama. Ma koliko nas to ponekad nerviralo i iritiralo, mora se priznati da u tom segmentu telenovele nisu površne, samo problem leži u činjenici da se sve ovo zaobilazi, etiketira se kao nevažno. Meni ipak to nije zanemarljivo i zato poštujem i volim telenovele kao žanr. Ah da, gotovo sam sigurna da sapunice od mene nisu napravile glupaču :lol:

PostPosted: pet maj 09, 2014 5:07 pm 

Tvrdoglavo i beskompromisno se tvrdi da telenovele imaju negativan uticaj i da gledanje istih može dovesti isključivo do zaglupljivanja, do gubljenja sposobnosti za zdravorazumsko razmišljanje i rasuđivanje i do tog stepena da gledalac sapunica počinje da gubi kontakt sa realnošću i svetom u kome zaista živi.

Suludo. :roll: Moguće je da postoje pojedinci koji u gledanju serija pretjeruju,koji nemaju života van toga i sl.Kao što postoje i oni koji po cijeli dan igraju igrice,ili vise na fb ,i potpuno zanemaruju sve ostale aspekte života.Ali,mislim da su takvi ljudi rijetki,kao što rekoh-pojedinci.Ako i ima takvih,nisu tvorci telenovela krivi za što neko pretjeruje u tome do te mjere da gubi kontakt s realnošću.Većina ljudi ipak imaju obaveze,osim djece do 6 godine koja još ne idu u školu, i mislim da im serije dođu kao odmor od obaveza. Druga je stvar hoće li neko gledati serije 1, 5 ili 10 sati dnevno.
Što se tiče zaglupljivanja,opet suludo. Ne mogu serije nikog zaglupljeti ko ima normalan razum, izvršava svoje obaveze i živi život i van serija.Ako ima takvih pojedinaca,opet to je stvar okolnosti u njihovom životu, ne mogu serije napraviti imbecila od normalne osobe. :comment:

Što se zaglupljivanja tiče,ako nekog TV može zaglupiti onda će to biti emisije poput VB,Farme i sl. Neko će mi reći da je ljepše gledati nekoga kako se svađa,ujutro pere zube i tušira se nego neku seriju? :shock:
Mene strašno nervira one predrasuda ''španske serije'' Može biti serija peruanska,meksička,kolumbijska to su španske serije, i tu se uvijek radi o siromašnoj djevojci koja se zaljubljuje u bogataša.Naravno da ima takvih još uvijek,ali ljudi koji ih ne vole rezonuju kao da je stvar samo u tome. Npr neke serije koje su rađene kao trileri da su napravljene na američkom engleskom,to ne bi bila španske serije, i svima bi bilae super jer su američke.A kako su ''španske', onda odmah ne valja.

Meni serije služe za odmor,relaksaciju,bijeg od obaveza na sat,dva ... Bilo mi je nekad tako teških dana na poslu, na faxu, da sam jedva čekala momente da odmorim uz serije.Ne smatram da je to pretjerivanje.Naročito sam uživala uz ''El internado'' i bukvalno sam na sve mogla zaboraviti tih sat vremena koliko traje epizoda.
Ne smatram da se u stvarnom životu može čovjek ravnati prema serijama,i da se tako mogu stvari posložiti, ali ipak uživam u njima,i da,bude zanimljivih,inteligetnih, i životnih tema.

Dobre strane serija,sad izuzimam trilere,narko serije, su te što se naglašavaju neke vrijednosti. Ljubav, prijateljstvo,iskrenost-to je sve stavljeno u prvi plan,kao vrijednosti koje se najviše cijene. Nema vulgarnosti,golotinje i sl. Drži se nivo.Sviđa mi se što dobro trijumfuje,bar zato što tako nije u životu, pa bar da u serijama možemo uživati u pravdi na kraju.Jedinstvo siromašnih ljudi u tim četvrtima je jako lijepo prikazano.Svi se drže zajedno,podržavaju jedni druge, Pa ko ne bi volio imati prave prijatelje,imati pravu ljubav, i da život bude pravedan? Eto,bar u sapunicama možemo vidjeti da se takve stvari cijene i potenciraju.
Druga stvar je što se bar mladim ljudima koji nemaju puno šansi u životu, pruža mogućnost ako imaju imalo talenta i kakav takav izgled, da bar tako zarade za život.Serija je uvijek mali milon,uvijek treba novih lica, i mladi bar imaju šansu da na takav način uspiju u životu.

PostPosted: uto maj 13, 2014 9:17 pm 

Kristina je napisao/la:
Npr neke serije koje su rađene kao trileri da su napravljene na američkom engleskom,to ne bi bila španske serije, i svima bi bilae super jer su američke.A kako su ''španske', onda odmah ne valja.

Isto sam i ja primetila. Razumem da je američka kultura najzastupljenija i najrasprostranjenija (mislim na muziku, filmove, serije), a american english najpoželjnija varijanta engleskog (mada je meni australijski najlepši), ali nije korektno odbacivati ono što nije made in USA ili što nije kreirano u američkom maniru i to samo zbog...jezika i predrasuda koje o telenovelama vladaju :ne zna: To se za mene zove uski pogledi na svet.

Kristina je napisao/la:
Drži se nivo.

Realnost NAŽALOST nije takva, ali zaista je divno videti kulturu ophođenja, ponašanja, govora i oblačenja. :love:

Post subject: Re: Svijet sapunica naspram realnosti
PostPosted: pet jan 09, 2015 12:24 am 

Tako mi je žao što je ova tema zamrla, a realno mogu da se razviju dobre i kvalitetne diskusije o sličnostima i razlikama između
stvarnog života i telenovela. Dižem temu, jer su mi na pamet pali negativci. Mislim da o tome još uvek nismo razglabali, pa eto.
U telenovelama su negativci (uglavnom) bajkoviti likovi, totalno zli, totalno bez empatije i milosti, totalno hladnokrvni, sve totalno...
Retko kad imaju emocije, a i kad ih imaju to su zapravo najnegativnija osećanja sakrivena pod plaštom recimo "iskrene ljubavi". U stvarnom
životu je malo nezahvalno govoriti o negativcima kao kategoriji koja zaista postoji, nekako grubo zvuči za stvaran život. Ljudi su mix
svega i svačega, raznih osobina koje možda neće ispoljavati svakodnevno, ali će ispoljavanje istih čuvati za specijalne prilike ili neće
moći da ih kontrolišu u određenim situacijama. E sad, razlika je u tome da li negativne ili pozitivne osobine dominiraju. Ako dominiraju
negativne osobine (za mene su to osobine koje su u funkciji pričinjavanja štete i zla drugim licima ili samom sebi) onda osoba naginje ka tome
da bude okarakterisana kao loša; ako dominiraju pozitivne osobine (dobre ili neutralne u odnosu na druga lica, dobre za osobu koja ih ima) onda
govorimo o tzv. dobroj osobi. Ovo je jedina podela koje mogu da se setim, a da koliko-toliko opisuje stanje u stvarnosti. Ali, i takva podela je
diskutabilna i nije uvek dokaziva u praksi. Kao što rekoh, život je ipak nepredvidljiv za razliku od telenovela, u kojima su krajnji ishodi u većini
slučajeva ograničeni na svega par mogućnosti.

Često čujem izreku, kletvu ili šta god da je da se zlo vraća zlom i da svako na kraju dobije ono što zaslužuje. Kažem, to slušam, ali ne vidim
da se ta kletva zaista ispunjava. I kada se ispuni, to bude obična slučajnost, jer se svakome (ne samo lošim ljudima) može desiti da
oboli od teške bolesti ili da mu neko blizak pogine u saobraćajnoj nesreći primera radi. Smatram da se ljudi jednostavno teše da neko od gore
sve vidi, da postoji neka božanska pravda i šta ti ja znam... Prava istina je da pravila nema, prosto nema. Bajke su učinile da čovek od malena
krene da veruje da zle veštice uvek plate za ono što su radile, a da se princeza i princ zakunu jedno drugom na večnu ljubav i da kraj redovno
mora biti srećan i tačka. A ne mora i nije. Telenovele (ne sve, ali veliki broj njih) dođu kao moderne bajke, ali sa identičnim principom-negativci
će skupo platiti.

Pa, smeta li vam što negativci u telenovelama budu često surovo kažnjavani? :-D

PostPosted: pet jan 09, 2015 1:20 pm 

Tako mi je žao što je ova tema zamrla, a realno mogu da se razviju dobre i kvalitetne diskusije o sličnostima i razlikama između
stvarnog života i telenovela.

Tema je puno,a nas malo, i kako se nas par trudi da odrzi veliki broj tema, tesko je sve postici.
Voljela da bih da se vise nas ukljuci u razne diskusije.

Pa, smeta li vam što negativci u telenovelama budu često surovo kažnjavani?

Ne smeta mi da budu kaznjeni, i da ih stigne pravda. Mene je recimo izludio kraj "Druge zene" kada glavna negativka zavrsi prebogata,
nista se nije saznalo sto je radila, i + zavrsi sa zgodnom tipom.
Znam da se to mnogima dopalo jer je drugaciji kraj,ali ja volim kad bar u serijama bude sve pravedno kad u reali nije tako.
Ne volim ni pretjeranu surovost prosto jer mi takve scene tesko padaju čak i kad se radi o negativcima.
Evo recimo najsvjeziji primjer mi ja Danilo u La Malqueridi koji je zavrsio u zatvoru i impotentan.(posebno mi se svidjelo ovo drugo s
obzirom da je podvodio djevojcice u prostituaciju, i nerjetko ih i sam zlostavljao).
Međutim, scena kad ga u sred zatvorskog dvorista pospu nekom zapaljivom supstancom i zapale, mi je suvisna.
Svakako smatram da je oduzimanje slobode i zivot sa siledžijama u zatvoru gore od smrti.

Ne sumnjam da u realnosti bude ljudi koje s lakocom mozemo okarakterisati kao negativce iz serija, mislim da ubice, zlostavljace , mafiju i sl.
Međutim, rijeđe ćemo sresti takve primjerke,a mnogo cesce na ovo

Ljudi su mix svega i svačega, raznih osobina koje možda neće ispoljavati svakodnevno, ali će ispoljavanje istih čuvati za specijalne prilike ili neće
moći da ih kontrolišu u određenim situacijama. E sad, razlika je u tome da li negativne ili pozitivne osobine dominiraju. Ako dominiraju
negativne osobine (za mene su to osobine koje su u funkciji pričinjavanja štete i zla drugim licima ili samom sebi) onda osoba naginje ka tome
da bude okarakterisana kao loša; ako dominiraju pozitivne osobine (dobre ili neutralne u odnosu na druga lica, dobre za osobu koja ih ima) onda
govorimo o tzv. dobroj osobi.

Upravo ovo, u reali ne mozemo ljude koje srecemo djeliti na dobre i loše, osim ljude koji su nam nanijeli zlo ili ucinili neko dobro, pa su nama zli ili dobri.
Ipak te iste ljude neko drugi nece dozivjeti na isti nacin. Za mene je mozda neko dobar, a tebi mozda nije. Ali ni u tim slucajevima necemo nekog okarkterisati:
"On je dobar, on je loš, ovo je pozitivac a ovo negativac u mojoj zivotnoj prici" Ljudi se mjenjanju,a samim tim i nacin na koji dozivljavaju druge ljude.

Citat:
Često čujem izreku, kletvu ili šta god da je da se zlo vraća zlom i da svako na kraju dobije ono što zaslužuje. Kažem, to slušam, ali ne vidim
da se ta kletva zaista ispunjava. I kada se ispuni, to bude obična slučajnost, jer se svakome (ne samo lošim ljudima) može desiti da
oboli od teške bolesti ili da mu neko blizak pogine u saobraćajnoj nesreći primera radi. Smatram da se ljudi jednostavno teše da neko od gore
sve vidi, da postoji neka božanska pravda i šta ti ja znam...

Ne bih mogla reci koliko su istinite te izreke,tj koliko su ostvarive.Mozda jesu u određenom broju slucajeva.
Zelim vjerovati da ne prođe sve nekažnjeno na ovoj planeti,jer inace bi zivjeti bilo mnogo teze nego sto je.
Mnoge koji bi olako ucinili zlo upravo spriječava cinjenica da ce zavrsti na sudu i u zatvoru.
Da ne postoji kakva takva pravda, vjerujem da bi situacija bila mnogo gora, i da bi poštenima(vjerujem da ih ima još uvjek) bilo
nemoguce zivjeti.
Da li je stvarno neka kazna kad nekog zadesi zlo,a cinio je zlo ili slucajnost ne mozemo znati.Mozda ako se neko razboli(pošto si navela taj primjer)
to mozemo ubrojati u pravdu, ali vec gubitak voljene osobe ne bih nazvala tako jer su povrijeđeni i drugi ljudi, i neko drugi je izgubio zivot.
To je duboka tema, misljenja moza biti dosta, nema tacnog i pogresnog odgovora, svako dozivljava stvari na drugi nacin.
Ja licno vjerujem u Boga,(odbijam da je covjek nastao od majmuna,ali to je druga tema)samo eto ne znam zasto dozvoljava neke stvari na ovom svijetu.

PostPosted: ned jan 11, 2015 10:43 pm 

Citat:
Ne sumnjam da u realnosti bude ljudi koje s lakocom mozemo okarakterisati kao negativce iz serija, mislim da ubice, zlostavljace , mafiju i sl.

Naravno, ali takve (bar mi obični građani) viđamo retko ili ne viđamo uopšte i takvi su srećom u manjini.

Citat:
Upravo ovo, u reali ne mozemo ljude koje srecemo djeliti na dobre i loše, osim ljude koji su nam nanijeli zlo ili ucinili neko dobro, pa su nama zli ili dobri.
Ipak te iste ljude neko drugi nece dozivjeti na isti nacin. Za mene je mozda neko dobar, a tebi mozda nije.

Slažem se, tako je u praksi. Svi smo mi manje-više prosečni i svi imamo svoje loše strane, koje su drugi osetili na svojoj koži, a mi možda nismo ni
bili svesni da ih imamo. Mislim da je moguće povrediti nekoga i iz nehata, tako da etiketiranje osobe kao zle treba izbegavati u takvim slučajevima.
Imala sam priliku da slušam kako se ljudi žale da ih svi prevare, da ih svi obmanu, da ih svi izmanipulišu i tim putem dođu do zaključka da ama baš niko
ne valja, a samo oni valjaju. A to nije moguće, nerealno je da je jedno lice večito žrtva tuđe pohlepe ili čega god i da su svi iz okruženja tog lica loši.
Pre će biti da "žrtva" itekako ima mane kojih ili nije svesna ili odbija da ih prizna kao deo sebe i gleda na njih kao na nešto pozitivno. Naivnost i lakovernost
su takođe mane...

Citat:
Ljudi se mjenjanju

Ovo je za mene oduvek bila interesantna dilema, između ostalog i zbog toga što se u telenovelama negativci ponekad promene. Da li se ljudi stvarno mogu promeniti, da li mogu promeniti svoj karakter, svoje crte ličnosti? Sigurna sam (a znam i iz sopstvenog iskustva) da ljudi mogu promeniti loše navike, mogu postići dobru samokontrolu, mogu početi da se prema sebi i svojim obavezama odnose sa višim stepenom odgovornosti, mogu postati otvoreniji/zatvoreniji, mogu izmeniti svoj odnos prema i sa drugima... prosto, mogu promeniti stil života nabolje ili nagore. Ali me zanima da li menjaju svoju suštinu, svoj temelj, svoju osnovu? :ne zna:
Recimo, neko je introvertan i sad da li on može postati ekstrovertan ili obrnuto? Neko je po temperamentu kolerik, da li može postati flegmatik? Neko je po prirodi skloniji depresivnom raspoloženju, da li to može promeniti? Neko je skroz neprilagodljiv i teško mu padaju promene sredine npr, da li on može postati fleksibilan i prilagodljiv? Neko više voli proverene metode rešavanja problema, može li se on transformisati u slobodniju osobu sklonu eksperimentisanju? Ne tražim bukvalno odgovore na ova pitanja, više su retorička :-D Samo sam htela da napravim poentu i ukažem na elemente koji me zanimaju.
Dobro, to je sve domen psihologije, tako da ću pitati svog psihoterapeuta za stručno mišljenje.
Moje, nestručno mišljenje, je da korenita promena čoveka ide dosta teže od promene njegovih navika i načina svakodnevnog funkcionisanja. Štaviše, usudiću se da
kažem da možda nije ni dobro da se čovek skroz promeni, to mi je bespotrebno i nekako predstavlja idenje protiv sebe. Ipak, podržavam usklađivanje onoga što imamo
sa svojim potrebama ili nametnutim okolnostima ili sa zahtevima sredine, svojevrsno prihvatanje onoga što jesmo :cheer:

Citat:
Mnoge koji bi olako ucinili zlo upravo spriječava cinjenica da ce zavrsti na sudu i u zatvoru.

Da, ali to je druga priča. To je realan strah od zakona, zakon definitivno postoji, krivična dela i kazne za njih su itekako propisani, krivični sudovi postoje, zatvorska
kazna je deo stvarnosti, maksimalna visina zatvorske kazne je 40 godina kod nas... Summa summarum, vršenje krivičnih dela je nešto što država kažnjava i nije stvar
slučajnosti ili sudbine. Kad sam napisala ovo...

Citat:
Smatram da se ljudi jednostavno teše da neko od gore
sve vidi, da postoji neka božanska pravda i šta ti ja znam...

...mislila sam na slučajeve tipa muškarac se ceo život igra sa ženskim srcima i na kraju ostane invalid ili neko ko je na visokoj poziciji u jakoj firmi stalno ponižava svoje podređene i pravi im pakao na radnom mestu i onda on završi bez krova nad glavom. Primeri su banalni i možda nedovoljno adekvatni, ali suština je
da su zbog svog ponašanja kažnjeni na neki način, iako se kazna ne može dovesti u direktnu i jasnu vezu sa njihovim ponašanjem. E sad, neko bi rekao da im se to
dogodilo zato što su radili to, to i to, a neko će reći da se moglo desiti bilo kome, čak i onima koji ne bi ni mrava zgazili, uslovno rečeno. Ja sam sklonija drugoj
teoriji, jer posmatrajući svoju okolinu zaključila sam da nema pravila. :roll:

PostPosted: pon mar 16, 2015 12:22 pm 

Ne znam koliko tema koju ću započeti odgovara ovoj temi,ali voljela bih mišljenja.
S obzirom da svi mi dosta gledamo latino - serije, može se reći da smo nekako srasli s latinoamerkinacima i da smo upoznali njihovu kulturu.
Pitanje je kakva vam se čini razlika u kulturama balkanskih naroda i recimo, Meksika? Da li vam se viša sviđa ta udaljena kultura i zašto?

PostPosted: sub mar 21, 2015 7:35 pm 

Sviđa mi se predmet diskusije ;)

Telenovele gledam od malena, mislim od 6-te godine sve do dana današnjeg i da, definitivno je tačno da
sam rasla uz Latinose i njihovu kulturu. Najviše sam meksičkih telenovela odgledala, pošto su
ranije one bile dominantne i to se uglavnom radilo o klasičnim pričama. Da ostavimo po strani crno-beli svet
koji postoji u sapunicama i činjenicu da su ljudi, događaji i situacije prikazani znatno jednostavnijima i
površnijima nego što zaista jesu, telenovele pružaju mogućnost da se gledaoci u većoj ili manjoj meri upoznaju
sa kulturom matične države date telenovele, što je opet najčešće slučaj sa Meksikom. Pa da krenemo...

1. Jezik - to je ono sa čime sam se najbolje upoznala gledajući telenovele, španski sam zavolela i znanje
pokupljeno iz serija mi je bio važan temelj za ozbiljnije učenje španskog. Akcenat je možda zbunjujući deo, zato
što je različit u latino zemljama međusobno. Meni je najdraži kolumbijski, ali prednost dajem španskom koji se
govori u istoimenoj Španiji isto kao što preferiram engleski koji se govori u Velikoj Britaniji. Poznavanje stranih
jezika je ogromno bogatstvo i hvala telenovelama što su mi pomogle da to bogatstvo uvećam.

2. Hrana i piće - u serijama se može naučiti ponešto i o njihovim specijalitetima i piću, ponovo prednost ima
Meksiko. Razni sosovi i umaci, kesadilje, takosi, tortilje, enčilade... Čovek prosto poželi da degustira nešto od toga, mada
ja više volim laganiju hranu, meksička mi se dopada. Od pića tequila, koju popijem s vremena na vreme, mislim na
jednu čašicu uz so i limun. U telenoveli Destilando Amor je objašnjen proces proizvodnje tequile, od koje biljke se
proizvodi (agava), šta je potrebno da bi bila dobra, a šta se mora izbegavati pri proizvodnji, koje vrste postoje, razlike
među njima...

3. Muzika - reklo bi se važan deo latino kulture. Pevljiv španski jezik, lepi tekstovi, razni žanrovi (od ljubavnih
balada do sexy ritmova za vrele letnje noći), odlični vokali. Onda, latino plesovi su poznati i popularni širom sveta,
premda su u telenovelama nepravedno zapostavljeni, osim u pojedinim kolumbijskim. Dakle, zavolela sam muziku iz
latino sveta.

4. Prirodne lepote - nije deo kulture, ali jeste uživancija gledati onakve pejzaže. Ovo se pre svega odnosi na
telenovele snimane na primorju ili u seoskom ambijentu.

5. Religija - pobožni su katolici i meni je interesantno videti koliko pažnje posvećuju religiji, iako sam ateista.
Štaviše, katoličanstvo mi je nekako najbliža religija zbog telenovela. U mom okruženju su većinom kvazi-vernici koji
glume ludilo, a o svojoj veri pojma nemaju.

6. Temperament - sviđa mi se što su temperamentni, vatreni, živahni, u njima ima života.

Sada ono što mi se ne dopada...

1. Klasne razlike - nažalost, kod njih srednja klasa gotovo da i ne postoji i sve se svodi na podelu na bogate
(malobrojne) i siromašne (mnogobrojne).

2. Siromaštvo i slaba obrazovanost i pismenost - kao što rekoh, siromašni čine većinu, loš obrazovni sistem
i sklonost ka prenaglašenom zadovoljavanju malim stvarima sa nedostatkom ambicija i gladi za znanjem.

3. Kriminal i korupcija - one silne narko telenovele se ne pojavljuju bez razloga. Tamo kriminal cveta, država ga
prećutno podržava.

Što se tiče sličnosti između Balkanaca i Latinosa, ima ih nekoliko.
Prvo, temperament. Ni mi nismo baš ledene krvi, ali nismo ni toliko vatreni. Neka su oni na skali vatrenosti
od 1 do 10 čista 10-tka, mi smo možda jača 7-ica ili čak i 8-ica. Bliži smo njima nego primera radi hladnim Skandinavcima.
Drugo, tequila i rakija su slična alkoholna pića, naši takođe vole da popiju.
Treće, muzika. Balkanci obožavaju veselje, igru, ples i pesmu.
Četvrto, svi oni negativni aspekti, s tim da su kod Latinosa jače izraženi. Žalosno, ni mi ne zaostajemo kada je u pitanju
kriminal i korupcija, siromaštvo, loš obrazovni sistem, davanje prednosti nelegalnog u odnosu na legalno itd.
Dobro je što na Balkanu srednja klasa još uvek nije izumrla i nemamo toliko drastične razlike po tom pitanju.

Rezime... Obožavam latino kulturu, ali ne više od balkanske :-D Ipak smo liberalniji i prosvećeniji u neku ruku.

Započni novu temu Odgovori  [ 84 post(ov)a ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Next