It is currently pon jun 26, 2017 5:36 pm

Welcome
Welcome to svijetsapunica

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. In addition, registered members also see less advertisements. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, join our community today!

Započni novu temu Odgovori  [ 84 post(ov)a ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next
Author Message
 Post subject: Svijet sapunica naspram realnosti
PostPosted: sub nov 23, 2013 9:12 pm 

Ovo nije tema gdje cemo glasati,davati ocjene i slicno.
Pisacemo sto mislimo o svijetu telenovela.
Sto je ono sto volimo kod serija?Sto nas privlaci latino svijetu?
Sto ne volimo,sto nam se ne svidja?
Mozemo pisati o bilo kome,bilo kojoj seriji,i o bilo kojoj cinjenici koju volimo ili ne volimo.
Možemo da komentarisemo i razne teme koje se javljaju u serijama, i koje se prisutne u realnom zivotu.

Zadnja izmjena: Kristina; pet jan 10, 2014 2:54 pm; ukupno mijenjano 2 put/a.

Post subject: Re: Like or don't like
PostPosted: sub nov 23, 2013 9:27 pm 

Za pocetak,ja cu navesti jednu stvar koja me bas nervira.
A to je sto siromasne ljude uvijek predstave kao debile koji ne zanju nista,neobrazovani,ne umiju se ponasatu i drustvu i slicno.
Evo nekih primjera-Marina-me zna gdje je Spanija
CME-Sestre-sluzavka ne zna gdje je Spanija takodje
U Rubi,Dona Barbara,Dos hogares(neki momak sto je u Anheliku bio zaljubljen),Soy tu duena, pojedini likovi koji su siromasni,moraju se ponasat kao debili.
Ovo su samo neki primjeri.Ako neko nije bogat,mora biti glup,neobrazovan,bez manira i slicno.Po meni to je uvredljivo.Sto vi mislite?

PostPosted: sub nov 23, 2013 10:08 pm 

U telenovelama (ne svim ali velikoj vecini) je sve vrlo pojednostavljeno po principu crno-belo, nema sivog. Znaci ili je neko dobar ili je zao, ili je bogat ili siromasan (srednja klasa prakticno ne postoji), ili je kulturan (toliko da to prelazi granice prirodnog) ili je totalna seljacina. Isto to vazi i za osobine likova koje zavise od nekog njihovog obelezja (primer je to sto si navela za siromasne)... cim je neko siromasan odmah je neznalica, prostak, ne zna da se izrazava i slicno.

To veze sa realnoscu nema, dosta toga sto se provlaci kroz telenovele nije nesto sto se desava u realnom zivotu ili bar ne na nacin na koji je to predstavljeno u telenoveli, ali zato i jeste telenovela, sapunica :D Ali slazem se da ume da bude iritantno i da vredja zdrav razum, zato i preferiram telenovele neobicnog i nesvakidasnjeg sadrzaja, koje takodje neretko imaju svoje propuste ali to je neka druga tema :D

PostPosted: ned nov 24, 2013 12:47 pm 

Da ,slazem se s tim,uvijek neke krajnosti :|
I jesu zato sapunice jer nisu zivotne ,ali neke stvari su pretjerane.
Meni se svidja sto se potenciraju vrijednosti kao ljubav,prijateljstvo,pravda itd cega nema u realnom zivotu,pa bar u serijama volimo vidjeti.
Jedan profesor nam je davno pricao,da ono sto je realno u njihovim serijama je upravo bliskost i jedinstvo medju sirmasnijm ljudima ,u nekom komsliku npr,svi se drze kao jedno,dijele sve i sl.E,to ako je tacno,zaista je lijepo.

I ja volim neobicne teme i serije,vise nego klasike,tipa Internat.Pa,moze se reci i Relaciones peligrosas-nije bogatas-siromasica i sl.Mnogi drustveni problemi su prikazani kroz razne lisnosti.I ideja profesor-ucenik,nije bas toliko zastupjena.

PostPosted: ned nov 24, 2013 11:42 pm 

Bila sam pocela da gledam RP, ali sam pauzirala, nastavicu kada zavrsim MEA, a deluje mi kao kvalitetna serija koja se bavi realnim problemima.
Sto se tice vrednosti poput ljubavi i prijateljstva mislim da postoje, samo ne u onom savrsenom i bezgresnom obliku kao u telenovelama, americkim romanticnim komedijama i bajkama brace Grim, sto je opet direktna posledica cinjenice da u stvarnom zivotu princip crno-belo ne vazi. :) U telenovelama su te vrednosti idealizovane i podignute na maltene bozanski nivo. Zapravo, pogresno sam se izrazila. Nisu vrednosti idealizovane (one svakako same po sebi jesu bitne), nego su idealizovani ljudi koji formiraju ljubavni ili prijateljski odnos.
Npr., ja ne ocekujem od prijatelja da urade sve za mene ukoliko bi to njih na neki nacin ugrozavalo ili ih ostetilo ili ukoliko bi neko svoje dobro morali da rizikuju zarad mog. Ljubavni segment je zasebna tema :D

Da se vratim samo na siromasne ljude. To sto su oni predstavljeni kao nevaspitani primitivci salje poruku da se vaspitanje, kultura i inteligencija kupuju novcem i to mi se ne dopada i ne podudara se sa realnim zivotom (bar moje iskustvo tako govori). Isto tako, moze se primetiti da su bogatasi fini, lepo se izrazavaju, lepo hodaju, znaju da se ponasaju za stolom, pametni su, razumeju se u sve i svasta...zato sto su bogati :roll: (Ne)vaspitanje zavisi od roditelja, pa ispade da su siromasni losi roditelji, jer nisu vaspitali svoju decu i onda su ona izrasla u prostake.

Moze se analizirati do sutra i doci do fascinantnih zakljucaka :lol:

PostPosted: sri nov 27, 2013 9:26 am 

Slazem se sa svim sto si napisala :)

Citat:
Da se vratim samo na siromasne ljude. To sto su oni predstavljeni kao nevaspitani primitivci salje poruku da se vaspitanje, kultura i inteligencija kupuju novcem i to mi se ne dopada i ne podudara se sa realnim zivotom (bar moje iskustvo tako govori). Isto tako, moze se primetiti da su bogatasi fini, lepo se izrazavaju, lepo hodaju, znaju da se ponasaju za stolom, pametni su, razumeju se u sve i svasta...zato sto su bogati (Ne)vaspitanje zavisi od roditelja, pa ispade da su siromasni losi roditelji, jer nisu vaspitali svoju decu i onda su ona izrasla u prostake.

Pa da.To ispada da zele poruciti.
Vrijedja zaista.Mjerilo kulture nije bogatstvo.I s obziorom da uprav isticu neke vrijednosti koje smo vec pomenule,trebalo bi i to.
Mada nekad ne bi skodilo malo realnosti :) ,ne surove realnosti,ali ipak da su neke stvari malo realnije. ;)
Jos jedna stvar koja mi je vise smijesna,jesto sto neki glumci u scenama plača nemaju ni jednu jedinu suzu :lol: :lol: Toboz jecaju,a suza ni na pomolu. :roll:

PostPosted: sri nov 27, 2013 2:42 pm 

Jao daaa, to za nevidljive suze pri plakanju i mene nervira :roll: :lol:
Zar ne postoje kapi za oci koje izazivaju suze ili mogli bi im davati da seku luk, pa bi onda sigurno plakali :D

PostPosted: sri nov 27, 2013 4:05 pm 

Da sjeku luk hahahah :lol: :lol: :lol:
to kod mene vazda upali. slika
Postoje i vjestacke suze :lol: :lol:
I tecnost za sociva.Kad stavim sociva,vazda suze niz lice :lol: :lol: :lol:
Ima i uvjerljivih,narvno. Npr Silvia Navarro mi je dosta uvjerljiva i Susana Gonzales(scenu u eeayeo kad place za sinom nikad necu zaboraviti :cry: )
Silvia u CME u sceni kad saznaje da joj je majka ubica bla bla,da je Rehina navodno Robertina majka, bila mi je jako uvjerljiva u placu.I ne samo plac,nego dusevni bol i patnja.Cini mi se da je to dobro odradila. :)

PostPosted: pet nov 29, 2013 11:49 pm 

Ono sto mi smeta su ponekad toliko ne realne scene, da kazem presmesne. :shock: Ova serija ,, Abismo de Pasion " je toliki rekord u tome. Mnogo me nervira. Jedna od tih scena kad Damjan preti da ce da ubije Gaela (svog dugogodisnjeg prijatelja, brata bukvalno) ako ne podje Elisa sa njim. I ona tako glumi da samo tek' tako krece sa njim. Pruza mu ruku. A ostali niko nista da spreci, svi se uplasili jednog pistolja, puske sta je vec bilo. Mislim stvarno. o.O Koja glupost, daleko bilo. :?

PostPosted: sub nov 30, 2013 1:29 pm 

Da,ima jako komicnih stvari.Npr kraj Rubi :roll: ,ono sa njenom sestricnom :shock: :? :?

Započni novu temu Odgovori  [ 84 post(ov)a ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next