It is currently pon jun 26, 2017 7:19 am

Welcome
Welcome to svijetsapunica

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. In addition, registered members also see less advertisements. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, join our community today!

Započni novu temu Odgovori  [ 84 post(ov)a ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Author Message
 Post subject: Re: Svijet sapunica naspram realnosti
PostPosted: uto mar 24, 2015 8:41 pm 

Ja bih mogla reći da mi se latino kutura čak i više dopada od našeg okruženja, iako je možda malo plitko tako nešto reći, a da pri tome nisam živjela u toj drugoj kulturi. Međutim, po onome što sam vidjela iz serija, mnogo više su mi dopadaju neke stvari.
Jedna od tih stvari je jedinstvo i podrška koju ukazuju ljudi u siromašnim blokovima jedni drugima. Bila sam skeptična da li je to u stvarnosti zaista tako, međutim slušala sam da jeste, da je to jedna od stvari koje su realno prikazane. Toga kod nas prosto nema, jedinstvo u bilo kojem komšiliku ili bloku ne postoji, svako vodi život za sebe, nikoga tuđe brige ne zanimaju. Koliko god da ne volim prikazivanje siromašnih ljudi kao nepismenih debila, toliko su mi uživanje neke scene u kojima se prosto osjeća toplina, jedinstvo tih ljudi, briga za druge.
Drugo što mi se sviđa je što kod njih ne završava život u 60 - oj. Jes' da su Meksikanci dosta konzervativni, ali ovdje kod nas je više prisutno iščuđavanje, izrugivanje svemu i svačemu. Dok je ovdje smiješno da se žena u godinama bilo čime bavi sem pletenja, njima je sasvim normalno da žena od 60 godina pleše i veseli se. Recimo, u mom komšiluku je živjela Meksikanka koja se udala u Kotoru, i kaže da je njena profesorica salse u Mexicu imala 70 godina. Gdje se to ovdje može vidjeti?
Slažem se s tobom Ana po pitanju muzike i španskog jezika ( s tim što se meni najviše sviđa meksički govor ). Obožavam strane jezike, italijanski i španski pogotovo. Španski nikad nisam učila u školi,ali telenovele su dale solidno znanje.
Što se muzike tiče,šta reći sem da sam luda za latino ritmovima. Za nekim pjesmama sam prosto pomamljena, a naslovne numere mnogih serija spadaju u moje najdraže pjesme.Apsolutno više volim latino i uopšte stranu muziku od domaće. Mogu slobodno reći da je na mnogo višem nivou.

Citat:
5. Religija - pobožni su katolici i meni je interesantno videti koliko pažnje posvećuju religiji, iako sam ateista.
Štaviše, katoličanstvo mi je nekako najbliža religija zbog telenovela. U mom okruženju su većinom kvazi-vernici koji
glume ludilo, a o svojoj veri pojma nemaju.

I meni se to dopada,volim vidjeti da ako je neko religiozan , to stvarno i poštuje. Od onih što su jaki na riječima, a nigdje djela mi se povraće. Ono što i je najinteresantnije su mise za početak snimanja serije. Kad sam prvi put čula za taj podatak, prijatno sam se iznenadila. Nije mi poznato da se bilo gdje traži blagoslov za neki projekat.

Citat:
4. Prirodne lepote - nije deo kulture, ali jeste uživancija gledati onakve pejzaže. Ovo se pre svega odnosi na
telenovele snimane na primorju ili u seoskom ambijentu.

I mene fasciniraju pejzaži, naročito lijepe plaže.San mi je obići Cancun,Acapulco,Pueblu, Rio itd. Sad me ovo podisijetilo na okolinu kuće koja me ostavila bez daha. To je kuća u Cancunu u seriji "Rubi". I kuća je lijepa, ali okolina je raj. Predivan bazen i još od njega stazica koja vodi do predivne plaže. :ariel:

Citat:
1. Klasne razlike - nažalost, kod njih srednja klasa gotovo da i ne postoji i sve se svodi na podelu na bogate
(malobrojne) i siromašne (mnogobrojne).

Meni se čini da je i ovdje sve naglašeniji jaz između bogatih i siromašnih. Mislim da se polako i kod nas gubi srednja klasa. :ne zna:

Stvarno je žalosno što je tako lijepa kultura narušena tolikim brojem kriminalaca, otmica, narkodilera itd. Imam veliku želju da posjetim Mexico i Latinsku Ameriku uopšte(ako se nekad ukaže prilika) ali činjenica koliko je kriminal zastupljen prilično kvari utisak. :ne zna:

PostPosted: pet aug 28, 2015 9:16 am 

Da li nekome smeta što često u sapunicama ne vode računa o godini u kojoj se vrši radnja?

Evo najsvježiji primjer.

Na grobu Monseratinog oca u LQLVMR piše 2013 godina, nakon toga prolazi 7 godina, pa Monseratina trudnoća, dakle još 9 mjeseci pa prolazi još jedna godina. To bi značilo da se radnja dešava 2022. :ne zna:

Potom se sjećam da je na početku ATM navedena 2010 godina, u jednom momentu se pominjao Matildin rođendan koji je 31.10. a od te epizode prolazi prilično vremena, samo treba uzeti u obzir da nakon toga toga Piedad zatrudni i dobije kćerku. Dakle morala je početi 2011. A u zadnjoj epizodi na Valerijinom grobu piše 2010. :ne zna:

U Rubi mi je čak i najgluplji primjer, jer od 2004. (opet jasno se vidi godina na Hectorovom grobu) prolazi još bar 20 godina u zadnjim scenama. Ja bih taj dio potpuno izbrisala.

Evo je samo par primjera koji mi odmah padaju na pamet. Kapiram da scenario ne bude odmah u cjelosti napisan jer su serije sklone produžavanju ili skraćivanju, ali mislim da bi trebali voditi računa o tim "sitnicima" pa staviti da se radnja dešava makar par godina prije u odnosu na godinu snimanja. ;)

PostPosted: sri sep 02, 2015 9:17 pm 

Citat:
Da li nekome smeta što često u sapunicama ne vode računa o godini u kojoj se vrši radnja?

Meni to ne smeta toliko, zato što to dođe kao sitnica u odnosu na gluposti i nelogičnosti kakve se u
telenovelama mogu videti :-D Ali da, zna biti glupo, pogotovo ako je nešto upečatljivo u pitanju.
Malo je iluzorno očekivati da o tome vode računa, jer verovatno kontaju da su ti detalji za nas
gledaoce nebitni, a ja bih rekla da su njima nebitniji nego nama :ne zna:

Kad si već spomenula Rubi, meni je (pored onoga sa odraslom Fernandom :udar: ) jedna od
najimbecilnijih scena ona u kojoj Alejandro shvata da je zaljubljen u Maribel. Znači, on je ludo
voleo Rubi, bio sa njom na onoj plaži, tamo su se ljubili, grlili, sexali i voleli. Vraćaju se odatle
i kreće ono ludilo sa njenim hapšenjem, pa izlazi iz zatvora, saznaje da je trudna itd... Otkriva
se da je trudna 3 nedelje. U tom periodu Alejandro kuka oko Rubi pred Maribel i ona mu priznaje
da ga voli. On tada kreće da razmišlja o njoj kao o ženi i malo po malo konta da zapravo voli
Maribel, a da mu je Rubi samo opsesija :roll: Rubi udara auto i gubi trudnoću, a ako se ne varam
tad je bila oko mesec dana trudna. Znači, u rasponu od max. 4 nedelje Alejandru je pošlo za
rukom da se odljubi od Rubi za kojom je kukao više od 3 godine i expresno zavoli Maribel
i izjavi joj ljubav.

Eto još jednog primera gluposti koja uključuje vremenski raspon :lol:

PostPosted: čet sep 03, 2015 8:47 am 

Ana Iustitia je napisao/la:
nedelje Alejandru je pošlo za
rukom da se odljubi od Rubi za kojom je kukao više od 3 godine i expresno zavoli Maribel
i izjavi joj ljubav.

Da, da i meni je to bilo glupo. Gleda je godinama kao drugaricu, ili još gore kao mlađu sestru koja treba paziti, i odjednom je lud za njom. :ne zna: Trebalo je to bolje odraditi.

On tada kreće da razmišlja o njoj kao o ženi i malo po malo konta da zapravo voli
Maribel, a da mu je Rubi samo opsesija Rubi udara auto i gubi trudnoću, a ako se ne varam
tad je bila oko mesec dana trudna.

U momentu kad je Rubi bila u bolnici ( kada je navodno izgubila trudnoću, a valjda je to bilo malo nakon što je zaista pobacila) Alejandro i Maribel su već bili pred oltarom. :rofl: Kod njega su se zaista expresno promjenila osjećanja. :lol:

Malo je iluzorno očekivati da o tome vode računa, jer verovatno kontaju da su ti detalji za nas
gledaoce nebitni, a ja bih rekla da su njima nebitniji nego nama

Meni je bitno, mada naravno ne utiče previše na konačni sud o seriji, ali da smeta, smeta.

Započni novu temu Odgovori  [ 84 post(ov)a ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9