It is currently čet jun 29, 2017 5:49 am

Welcome
Welcome to svijetsapunica

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. In addition, registered members also see less advertisements. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, join our community today!

Započni novu temu Odgovori  [ 84 post(ov)a ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Svijet sapunica naspram realnosti(Like or don't like)
PostPosted: sub feb 22, 2014 11:52 pm 

Kad se zdravlje izgubi,gubi se izgled.To je neminovno.Što se tiče manekenki,logično je da komadi robe izgledaju bolje na vitkoj osobi.Na vitkoj,ne mršavoj.Podrazumijevam da ne iskaču kosti.Anoreksiju ne moraju dobiti samo zvijezde zbog želje za dobrim izgledom,slažem sa da mogu postojati i drugi razlozi.Trauma i šok mogu biti razog gubitku apetita.

Evo jedno poređenje:

Jeli ljepše ovo

slika

ili ovo?

slika

Dobro Aracely nije manekenka,ali mislim di ba modnima pistama ona bila ljepša za vidjeti nego mršavice.Definitivno ne treba da idu ka tome,bar ne glumice.Jeste da je lijep izgled imperativ,ali meni mršavo nije jednako lijepo.
Uz to kad se puno smrša,izobliči se i lice.Gdje je onda tu ljepota?
Mada sve je to cijena slave.Djevojku će novinari nazvati debelom,i ona da pokaže da to nije postaće kostur. :o
Stvarno je tužno zarad slave i karijere,koliko je anoreksija odnijela života. :sad:

PostPosted: uto feb 25, 2014 8:49 pm 

Započela bih jednu diskusiju.Tiče za svijeta u kome žive zvijezde.A Anja je taman napravila dobar uvod u to.Vidimo ih na gala događajima i u skopocjenim haljinama .Putuju ,imaju novac,slavu,svi ih vole.Svuda imaju prolaz.Svi(većina) im aplaudira i divi im se.Kroz svoj posao i oni sreću svoje najdraže glumce i imaju priliku sarađivati sa njima.Lijepo izgledaju,a tu je i tim stručnjaka koji je stalno oko njih i kojima je posao da oni budu lijepi.
Zvuči lijepo,zar ne?Da li su zaista sretni?Da li nekad i pored svega ovoga požele biti anonimna osoba?Koje su mane i teret ovakvog života,da li žrtvuju jedan dio sebe?Ipak,nemaju privatnosti,brakovi se rijetko održe,a djecu gledaju pred spavanje.Neki nikad nisu ni zasnovali porodicu.A tu je naravno i imperativ da se mora biti savršen.Svaki njihov loš postupak i mana su pod lupom javnosti.
Što mislite o prednostima i manama takvog života?Da li bi ste voljeli biti dio takvog svijeta?

PostPosted: uto feb 25, 2014 9:20 pm 

kristina14 je napisao/la:
Što mislite o prednostima i manama takvog života?Da li bi ste voljeli biti dio takvog svijeta?

Ne, bez glumljenja finoće i skromnosti, ali ja nikada, ni u kom slučaju ne bih volela da pripadam tom svetu. Dobro, lagala bih kad bih rekla da ne bih volela da budem poznata i zvučno ime u svojoj branši, ali to je nešto potpuno drugo. Šoubiznis mi nije bio san ni kada sam bila klinka.

Prednosti takvog života su jasne-novac, gomila novca, popularnost, luksuz, ceo tim koji se brine o svemu u svakom segmentu (treneri, nutricionisti, maseri, kozmetičari, frizeri, manikiri, kućne pomoćnice, kuvarice, dadilje)... Obični smrtnici ih gledaju kao svoje idole i uzore, neki ih vole, neki ne, ali za njih se zna i velikom broju poznatih ta činjenica ume da da krila i da polete previsoko, osećajući se superiono i božanski.

Mane-pa sve ostalo. Nedostatak privatnosti pod broj jedan, a privatnost je za mene recimo jedna od najbitnijih stavki. Zadiranje u intimu mi je ružno, ali u tim krugovima neminovno. Zatim vrednovanje postupaka i odluka poznate ličnosti, ocenjivanje tuđeg života, stavljanje na raspolaganje istog milionima i milionima ljudi. Onda ta potreba da se bude savršen u svakom momentu, jer ko nije savršen ili se ne trudi da to postane ili da održi svoju nazovi savršenost, taj ispada iz igre, čija su pravila veoma jasno definisana. Tu je i ugrožena bezbednost poznate ličnosti, kao i njenih bližnjih i to je ono najcrnje. Ionako živimo u svetu u kome cvetaju kriminal i divljaštvo, kolo vode budaletine i opasnost vreba i nas anonimuse. Kako je tek poznatima bolje da ne razmišljam... Čitala sam za dosta slučajeva pretnji upućenih nekoj zvezdi, proganjanjima i slično, od strane psiho-fana ili nekog antiobožavaoca.

kristina14 je napisao/la:
Da li su zaista sretni?Da li nekad i pored svega ovoga požele biti anonimna osoba?

Ne sumnjam u to da mogu biti srećni, sreća zavisi od više faktora i oni se verovatno i naviknu na takav život, neki pre, neki kasnije. Ubeđena sam da je svako od njih bar jednom poželeo da bude anonimus i da barem na minut skine taj teret slave.

PostPosted: uto feb 25, 2014 10:13 pm 

Lagala bih kad bi rekla da ne bi voljela biti poznata ;) Naravno da bi ali to govorim iz trenutne perspektive jer čisto sumnjam da ću isto tako razmišljati za nekih 10-ak godina ;) Svim nama je drago kad nas neko tetoši i udjeljuje komplimente ali opet većina tih komplimenata je neiskreno ali u određenoj dozi prijaju vlastitom egu :D

Nisam osoba koja smatra da se sreća pronalazi u novcu i da sve u životu podređujem novcu ali je on itekako potreban ;) Naravno da bi voljela imati brdo novca ali na neki moralni i legalni način.Zadovoljna sam sa onim što trenutno imam ali naravno uvijek može bolje ;)

Eh sad što se tiče toga da li su ovi poznati sretni ? Mislim da većina nije.Onog dana kada postaneš poznat mediji prate svaki tvoj pokret i normalno da izgubiš privatnost i vremenom samog sebe.Kada si poznat počneš raditi i ono što ne bi želio jer tvoj priliv novca zavisi od toga kolika si zvjezda.Srećan si dok isprobavaš nove stvari tipa putovanja,hrane,odjeće ali vremenom ti sve to dosadi jer to postane tvoja svakodnevnica i onda se okreneš ka onom što je zabranjeno.Najčešće je to droga jer mnogi poznatih ima problema sa ovim porokom...

Većina tih poznatih su pod stalnim pritiskom jer se svaka njihova radnja vrednuje kao dobra ili loša.Ljudi ih postavljaju kao uzore ponašanja mladima (što je meni sasvim pogrešno jer roditelji su oni koji bi trebali biti uzori svojoj djeci) Zašto bi Madonna ili Lady Gaga bile krive zbog nečeg ? Čista glupost.

Djeca koja uđu rano u svijet showbizza vremenom polude (Britney,Miley,Bieber...) jer izgube djetinjstvo i sve ono što rade njihovi vršnjaci.Ta Miley je lansirana u svijet glume sa 14-15 godina i ja se pitam kako roditelji mogu dozovoliti da njihovo dijete bude na nekim eventima gdje se alkohol konzumira u enormnim količinama ? Miley Cyrus je bila Hanna Montana uzor djeci širom svijeta i kako sad istoj toj djeci objasniti da je Hanna porasla i da voli biti gola u spotovima i da se trlja na sceni sa Robinom Thickeom ?

Mislim da je taj osmijeh samo na crvenom tepihu samo maska iza koje se kriju jako nesretne,iskompleksirane,neiživljene i neostvarene osobe...

PostPosted: čet feb 27, 2014 2:57 pm 

Prednosti su očite,ali mi se čini da su loše strane takvog života izraženije.Lijepo je biti poznat,sređen 24 časa i bogat.Ja bih voljela jedan dan biti u nečijoj koži ali takav cijeli život-nikako.Lijep je novac,ali više bi ga volela imati kao anonimna osoba.Ne bih mogla podnijeti paparazze,pisanje neistina i tračeve.Uz to jako sam stidljiva,ne mogu sebe zamisliit 24 h ispred kamera. :rou:
Osim toga najviše mi se takav život ne sviđa što malo ko ostane normalan.Svima se iskvare karakteri,i postanu nemoguće i nadmene ličnosti.Ne bih voljela biti takva.
Takođe,mislim da oni nemaju kontrolu nad svojim životom.Drugi određuju kakve će im biti uloge,kako će izgledati za ulogu i sl.Cijeli njihov život zavisi od volje producenata i sličnih ljudi.

ValeriaStewart je napisao/la:
Nisam osoba koja smatra da se sreća pronalazi u novcu i da sve u životu podređujem novcu ali je on itekako potreban Naravno da bi voljela imati brdo novca ali na neki moralni i legalni način.Zadovoljna sam sa onim što trenutno imam ali naravno uvijek može bolje

Slažem se s ovim.Nije sreća samo imati novac,ali je jako teško bez njega i doprinosi sreću u velikoj mjeri.
Ljudi ih postavljaju kao uzore ponašanja mladima (što je meni sasvim pogrešno jer roditelji su oni koji bi trebali biti uzori svojoj djeci) Zašto bi Madonna ili Lady Gaga bile krive zbog nečeg ? Čista glupost.

Niđe veze.Zašto bi meni uzor bio neko s tv-a?Poznati ljudi su ljudi s manama i vrlinama,nikakvo savršenstvo nisu da bi bili uzor.Milsim da je to izgovor roditeljima koji naprave greške,pa im je lakše prebaciti odgovornost na druge ,pa makar i na medijske ličnsti.

Djeca koja uđu rano u svijet showbizza vremenom polude (Britney,Miley,Bieber...) jer izgube djetinjstvo i sve ono što rade njihovi vršnjaci.Ta Miley je lansirana u svijet glume sa 14-15 godina i ja se pitam kako roditelji mogu dozovoliti da njihovo dijete bude na nekim eventima gdje se alkohol konzumira u enormnim količinama ?

Za Britney mi je nakrivlje :sad: Volim je pamtiti kakva je bila u filmu Crossroads,u spotovima I was born to make you happy i Baby one more time.
Ni ja se ne slažem sa ranim ulaskom u te vode.Tačno se gubi djetinjstvo kada treba osoba da stekne karakter i vrijednsti.Umjesto toga vrijednosti im postanu novac,slava i koliko imaju fanova.
Konkretno što se tiče latino svijeta pomenula bih Anahi.Ona je sa dvije godine ušla u sve to što je rezultiralo anoreksijom,gomilom operacija do 20e da bi bila poželjnija.A sada kada ima 30godina, kad trebalo da joj je to ''najslavniji '' dio života,povukla se.Ne može se sada ulaziti u njene pobude,ali vrlo je moguće da odmara od tog života.

PostPosted: pet feb 28, 2014 12:11 am 

Volela bih da prodiskutujemo o sklonosti ka riziku u telenovelama sa jedne i u realnom životu sa druge strane. Da pojasnim malo... Verovatno ste primetili da se u serijama ljudi lakše odlučuju da nešto urade, da nešto kažu, da negde odu, iako mogu platiti za to visoku cenu poput gubitka života, slobode, novca, prijateljstva, partnera... čega god. Poenta je da se upuštaju u raznorazne rizične poduhvate, tako da mi gledaoci obično pomislimo "vidi ovu budalu, je li normalna, šta to radi?" Poznato vam je ovo? Meni da :-D

Dok je u RL situacija znatno drugačija. Ljudi su oprezniji, promišljeniji, razumniji, vode računa o sebi, gledaju da se ponašaju tako da sebi ne naškode i da izbegnu mogućnost da im naškodi neko drugi. Jednostavno, slabije se odlučuju na preduzimanje rizika i preferiraju sigurnost.
Evo jednog primera: jedan profesor nam je prošle godine (na predmetu Osnovi ekonomije) pričao kako je testirao sklonost studenata ka riziku, tako što je svakoga kome je planirao da da 8 na ispitu prvo pitao da li žele da im postavi još jedno pitanje za veću ocenu (9 ili 10), ali pravila su bila sledeća-ako student bude znao to pitanje dobiće 9 ili 10, a ako ne bude ocena će mu biti smanjena na 6. Naravno, većina studenata je odbila da odgovara za veću ocenu i prihvatili su 8-icu kao odgovarajuću ocenu, što je jasan pokazatelj da je dominantnija želja za sigurnošću i stabilnošću.

Šta mislite o ovome u telenovelama, da li rizikujete inače i dokle biste bili spremni da rizikujete? :)

PostPosted: pet feb 28, 2014 6:22 pm 

Ja sam igrač na sigurno. :-D Nisam sklona rizicima,bar ne u velikoj mjeri.Možda bi to neko nazvao kukavičlukom ali jednostavno sam previše racionalna.Konkretan primjer-ne bih nikada prepisivala na ispitu.Osim što se kosi s mojim principima,ne bih rizikovala zabranu da polažem taj ispit.Ne bih dizala kredit osim ako nemam takvu platu da ratu ''ne bih ni osjetila''Ni pod razno hipoteka ne dolazi u obzir.
Zavisi sad od konkretne situacije,koliko bih rizikovala, i od toga što mogu dobiti rizikom,a što izgubiti.Ali u suštini,volim sigurnost i ne volim prevelike ''izlete'' po tom pitanju.

U novelama je naravno drugačije.Radi se o mnogim rizičnim podvizima koje smatramo ili za hrabrost ili za ludilo.
Evo primjer(mada nije najbolji jer nije sapunica)

U seriji Prison break zatvorenici se odlučuju na bjekstvo.Logično,T-Bega i Abruzzija nije briga jer nemaju što izgubit,ionako bi cijeli život tu proveli.Ali,npr Sucre ima još godinu i po da odsluži i slobodan je.On ipak rizikuje da dobije još deset godina robije ako ga otkriju u pokušaju bjekstva.Ludost po meni.
Španka serija Internat-najbolji primjer izlaganja riziku.Mnogi likovi da bi otkrili istinu stalno se izlažu riziku da ih neko od loših ubije ili muči.Radi se o ljudima koji ne prezaju ni od čega,ali ipak Fermin,Rebeka i još neki,rizikovaće i život ne bi li otkrili istinu i doveli pravdi zlikovce.
U realnosti bi se većina ljudi izmakla da vode normalne i mirne živote.

Sviđa se meni to u serijama jer je obično radnja zanimljivija i napetija.Nesumnjivo da i u stvarnosti ima ljudi koji bi se bavili rizičnim podvizima .Ali,ja lično ne.

PostPosted: sub mar 15, 2014 11:06 pm 

U svim serijama,osim ljubavi provlači se i motiv pravde.Pravda uvijek pobijedi na kraju,i zli i dobri dobiju zasluženo.Osim toga,čest motiv je i osveta.Uglavnom osvetu poremeti ljubav.Ali ja bih da prodiskutujemo uopšte o osveti i pravdi.Koja je razlika?I da li postoji uopšte pojam pravda u smislu dobijanju zasluženog jer se zlo ne može izbrisati ni mrtvi vratiti?
U serijama je uvijek sve lijepo na kraju.Život je drugačiji.Ali,jeli u životu sve baš crno u smislu da ljudima loši postupci prolaze pa i dalje lijepo žive?Ili vjerujete u ono da svako dočeka svojih 5 minuta i da je pravda spora ali dostižna?

PostPosted: ned mar 16, 2014 12:02 am 

Kristina je napisao/la:
Ali,jeli u životu sve baš crno u smislu da ljudima loši postupci prolaze pa i dalje lijepo žive?Ili vjerujete u ono da svako dočeka svojih 5 minuta i da je pravda spora ali dostižna?

Ja verujem da pravila nema što se toga tiče, uverila sam se koliko i na sopstvenoj koži, toliko i na tuđim iskustvima. Za mene crno-belo ne postoji i ne samo za mene, nego je to realnost i nepobitna činjenica. Da li se dobro dobrim vraća i loše lošim zavisi od slučaja do slučaja, od okolnosti do okolnosti. Da raščistim odmah na početku da kao ateista ne verujem ni u šta božansko, natprirodno, ne verujem u Sudnji dan ili kako se već zove, ne verujem u pakao i raj... samim tim, ne verujem u takvu vrstu kažnjavanja za negativne postupke i nagrađivanja za pozitivne. Ali zato verujem u moć čoveka, u sposobnosti koje on ima, u njegovu svest, savest, potrebe, želje. Jednostavno rečeno, to dostizanje pravde gledam kao delo čoveka.

Da pojasnim malo bolje na jednom primeru. Imamo recimo trovača uličnih pasa, on mrzi te pse i truje ih godinama. Jednog dana neko mu provali u kuću, opljačka ga i prebije, odnese mu sav novac koji je imao + još neke vrednosti. E sad, neko bi rekao da ga je sustigla sudbinska pravda, a ja kažem da je to delo čoveka (provalnika konkretno) koji je hteo sebi da pribavi imovinsku korist pljačkanjem. Onda, sledeće pitanje bi bilo ok, ali zašto je baš opljačkao tog trovača ako to što mu se desilo nije ruka pravde? Moj odgovor bi bio da masa ljudi biva opljačkano i pretučeno i da to nije ništa egzotično i ekskluzivno. Ukoliko je provalnik to uradio iz osvete zbog trovanja pasa, opet nije božanska pravda nego odluka pojedinca da sprovede svoju osvetu. Sve je do nas ljudi.

Između pravde i osvete kada malo bolje razmislim ne vidim razliku, osim što pravda zvuči lepše nego osveta :rofl:
Sprovođenje svoje pravde je u stvari ekvivalentno sprovođenju osvete, vraćanju milo za drago. Dobro, može se možda reći da je pravda na višem nivou od osvete, da pravda proizlazi iz težnje za pravičnošću i ravnotežom, a osveta iz besa i mržnje. Ipak, za mene je ovo prvo namazana i našminkana varijanta drugog :-D
Na I godini faksa sam imala Uvod u pravo i to je bio prvi važan predmet kada smo se upoznavali sa pravnom terminologijom, institutima, radom pravosuđa i slično... Uglavnom, na ispitu sam imala pitanje vezano za osnovna načela prava kao nauke koja treba da se primenjuju u praksi i sećam se da sam spomenula nešto u fazonu da sudije pri donošenju presude moraju da se vode osećajem za pravdu i tu mi je profesor lepo spucao ocenu sa 10 na 9 :rou: Kada sam to izgovorila, njegova reakcija je bila ne koleginice, ne, šta bi bilo kada bi se sudije zaista vodili svojim osećajima, gde bi tu bila objektivnost, nepristrasnost i racionalnost? Tada sam uvidela da je profesor zapravo izjednačio pravdu sa osvetom i generalno sa tim emocionalnim nagonima koji nam ne dozvoljavaju da mislimo hladne glave.
Ali dobro, poznato je da su pravnici dosta...hm... emotivno osakaćeni i nemaju izraženu empatiju, a ni nameru da se bar na sekund stave u tuđu kožu.

Može se mnoooogo toga napisati o ovoj tematici, što ću nastaviti ujutru :cheer:

PostPosted: ned mar 16, 2014 1:28 am 

Interesantno da sam ovih dana baš raspravljala o ovoj temi ;)

Ne može se u ovoj temi izvući neki univerzalan zaključak jer svačija percepcija dobrog,lošeg,pravednog,nepravednog... različita i samim tim subjektivna ;) Ja sam vjernik i gledam na sve ovo sa te strane ;)

Ja sam se pitala ovih dana zašto je pravda toliko spora :ne zna: Malo su me smorile priča tipa sve će doći na svoje,Jedan vidi sve i sl. Zašto ljudi koji rade neke stvari koje su meni nepojmljive i dalje žive sretno,zadovoljno (u mojim očima naravno jer ko zna kako on zaista živi) dok ljudi koji su čitav život "dobri" na nekom stalnom iskušenju.Naravno govorim o nekim extremima ne generalizujem da su svi loši ljudi bogati a dobri siromašni ;)

Ne znam da li ste čuli da je prije par dana u jednom mjestu u blizini Sarajeva zvjerski mučen i na kraju ubijen dječak od 4 godine?Ja nakon tog teksta zaista ne mogu da dođem sebi.Znate onaj osjećaj kad svako malo počnete razmišljati o nekim temama.Zašto Bog takvim MONSTRUMIMA daje djecu dok neki ljudi ih nemaju.Zašto Bog koji je pravedan tako kažnjava djete od 4 godine?Čemu to?

Sve mi je to nekako nepojmljivo :ne zna:

Započni novu temu Odgovori  [ 84 post(ov)a ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next