It is currently pet jun 23, 2017 8:53 am

Welcome
Welcome to svijetsapunica

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. In addition, registered members also see less advertisements. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, join our community today!

Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Crna Dalia
PostPosted: pon mar 09, 2015 2:57 pm 

slika

Sinopsis:

Crna Dalia je priča o istoimenoj devojci, koja više nije među živima.
Dalia Ramirez, kako glasi puno ime glavne junakinje, je mrtva, ali je i posthumno imala uticaja na
tuđe živote. Baš kao što su i tuđi životi uticali na njen do samog kraja.

Dalia Ramirez (Carmen Villalobos)

Dalia (27) je imala enorman broj kvaliteta, zato je mnogima i bila trn u oku. Lepa, obrazovana,
verena za muškarca kojeg je volela, društvena, komunikativna, osećajna. U očima ljudi, to je bila Dalia
Ramirez. Međutim, odgovor na pitanje ko je bila Dalia Ramirez, znala je jedino ona i... možda još neko.

slika

Ostali članovi porodice Ramirez:

Julio Ramirez (Cesar Evora)

Julio (oko 55) je Dalijin otac. Alkoholičar, kockar, agresivac, što pasivni, što otvoreni.
Potiče iz najnižih društvenih slojeva, u kojima je i ostao, iako je na nečastan način pokušavao da se izvuče
iz bede bezuspešno.

slika

Bernarda Montesinos de Ramirez (Kristina Liley)

Bernarda (50-55) je Dalijina majka. Dolazi iz familije intelektualaca i cenjenih univerzitetskih
profesora, ali je okrenula leđa porodičnoj tradiciji kada se zaljubila u Julia. Napustila je studije, udala se, rodila decu
i ceo život provela kao domaćica. Zbog toga se pretvorila u ogorčenu, isfrustriranu i deprimiranu ženu sa brojnim
bolnim tačkama.

slika

Diana Ramirez (Carolina Tejera)

Diana (30) je Dalijina starija sestra. Naizgled površna, hladna mlada žena, materijalista, oportunista. Prava istina je da je Diana sušta suprotnost nabrojanom, ali je odlučila da odigra jednu veliku životnu ulogu, pretvarajući se da je nešto
što nije. Njeni razlozi leže u jednoj istini do koje pokušava da dođe i enigme koju želi da razreši.

slika

Damian Ramirez (Oscar Priego)

Damian (22) je najmlađi član porodice Ramirez, Dalijin brat. Delinkvencija je njegovo
drugo ime, sklon upadanju u probleme sa zakonom i društvom, konzument lakših opojnih droga. Ipak, Damian poseduje
vrline, koje još uvek nije imao prilike da otkrije.

slika

Napomene:

- web novela će imati +/- 20 epizoda
- epizode će biti postavljane jednom do dva puta sedmično
- svaka epizoda počinje flashback scenom sa glavnom junakinjom
- na kraju svake epizode biće nabrojani likovi koji su se u njoj pojavili, makar bili poznati od ranije

Prvu epizodu postavljam do četvrtka ;)

Prijavi post

Post subject: Re: Crna Dalia
PostPosted: pon mar 09, 2015 9:51 pm 

Zvuci zanimljivo ;)
Sa zadovoljstvom cu je citati. :)

Prijavi post

PostPosted: uto mar 10, 2015 12:29 pm 

1. epizoda:

(flashback...)

Dan je lagano umirao, za njim je umirala i nada jedne devojke. Imala je sve,
a nije imala ništa. Školski primer paradoksa. Zvala se Dalia, što znači... To ime
ima više značenja, poenta je da nijedno od njih nije negativno, ni tužno. Opet
paradoks. Sedela je na klupi u parku, usamljenom parku u koji retko ko zalazi,
zato što je prestao da bude u trendu. Jecala je iz sveg glasa, ali je prestala kada
je osetila nečiju ruku na svom ramenu.

- Ko ste Vi? - upitala je pogledavši značajno osobu X.

(...flashback)

*

Kakva god da je prognoza vremena, kod Ramirezovih su vremenske prilike
uvek nepovoljne, sa očiglednom dominacijom tamnih, teških, kišnih oblaka, koje
geografi i meteorolozi vole da nazivaju nimbostratusima. Sa oblacima simpatičnog
naziva, srodili su se i sami članovi porodice Ramirez, ponajviše gospođa Bernarda
Montesinos de Ramirez.

Bernarda je stajala pored prozora, ispijajući čaj iz pozlaćene šoljice od Limoges
porculana. Doduše, sa odvaljenom drškom, ali Bernarda se pokazala kao pravi
konformista, te joj odsustvo drške na Limoges šoljici nije smetalo. Naglo se trgla
nakon što je kroz prozor videla dve devojke kako šetaju i jedna od njih ju je
podsetila na Daliju, njenu mezimicu. Ruka joj je zadrhtala, šoljica ispala i razbila se.

- Gotovo je, sve sam izgubila. Sve što mi je bilo vredno, prestalo je da postoji.

Pala je na pod i zaplakala kako samo istinski očajan čovek ume i može.

Kuća u kojoj Ramirezovi žive nije ni bleda senka onoga što je nekada bila. Nekada je
izgledala poput tradicionalne britanske, jednostavnog eksterijera, sa enterijerom koji
odiše prefinjenošću i specifičnim luksuzom novčano nemerljivim. Počela je da propada
i gubi na vrednosti kada se u nju uselila porodica Ramirez, jer ni centa nije uloženo u
njeno renoviranje i oćuvanje.

Zašto se spominju novčano nemerljiv luksuz, ulaganje, očuvanje i propadanje i kakve to
tačno ima veze sa pričom o Crnoj Daliji? Možda ništa, možda svašta, možda ponešto,
ali jedno je sigurno - sve što se zapostavi i zanemari, osuđeno je na propast.

*

Diana Ramirez ne gubi vreme, ne voli da ga gubi, ne voli da gubi. Dopadljiva plavuša,
obučena po poslednjoj modi je sedela sa svojom... hajde da kažemo prijateljicom
Mabel Rios, u jednom od onih kafića za koje je nemoguće ne pomisliti da su stvoreni
za klijentelu željnu pažnje i gladnu popularnosti u višim socijalnim krugovima.
Diana i Mabel su opušteno ćaskale...

- A, da ne zaboravim...izvoli pozivnicu. - Mabel je Diani pružila pozivnicu.

- Za šta je? Za oproštajnu žurku povodom selidbe na Mars ili tako nešto? - priupitala
je Diana sarkastično.

- Ne draga, to je poziv za svečani prijem koji organizuje Heriberto, cilj mu je da
uspostavi što bolje odnose sa novim poslovnim partnerima iz Švajcarske i ujedno
proslavi uspešno potpisivanje veoma važnog ugovora. Dolaziš?

- Potrudiću se da te ne izneverim Mabel. Nego, tvoj mužič ne štedi kad treba da ostavi
dobar utisak, sve što radi radi tako da ceo svet to zna. Baš je onako...bučan, nametljiv.
U pozitivnom smislu, naravno.
- Diani je malo falilo da otkrije kakvo mišljenje zaista ima
o Heribertu Manriqueu, ali se izvukla poslednjom rečenicom.

- Jeste, ali ni ja ne zaostajem. Izbegavam lažnu skromnost i zato ću ti reći da sam ja
najviše zaslužna za sklapanje posla sa Švajcarcima koji donosi milione, jer sam ja ubedila
Heriberta da je to odlična poslovna prilika. Ali, kao što znaš moja draga Diana, imam i ja
svoje prihode.

- Da, tvoja modna agencija je jedna od najboljih.

- Htela si da kažeš "najbolja." - Mabel je brže bolje ispravila Dianu.

Mabelin pogled odavao je njene najizraženije karakteristike - samoljubivost,
egocentričnost, osećaj superiornosti u odnosu na obične smrtnike, a za nju su
obični smrtnici bili svi, uključujući i njenog muža Heriberta Manriquea.

Diana je u sebi pomislila:

- (Nikada nisam upoznala nekoga ko je ovoliko narcisoidan i samoživ kao Mabel, ali
takvima treba pričati ono što žele da čuju i ima da ti jedu iz ruke.)

- Naravno da je najbolja, zato i pripadam njoj kao model.

- Da te pitam, posećuješ li Daliju? - upitala je Mabel Dianu sa dozom prilično
eksplicitne namere da isprovocira iz samo njoj znanih razloga.

- Molim??? - Diana je zaprepastila.

- Haha, mislila sam na Dalijin grob. Posećuješ li ga, nosiš cveće i šta se već radi
kad se ide na groblje?

- A, da, da... Odem povremeno. - Diani je laknulo što se Mabel, slučajno ili namerno,
nije dobro izrazila.

Diana bi prebledela svaki put kada se spomene njena sestra Dalia, izraz lica joj
brzinom svetlosti postane zbunjen i pomalo uplašen.

- Diana, zašto se izbezumiš svaki put kada se govori o Daliji?

- Ne izbezumim se, samo mi bude teško, bila mi je sestra i boli me što više nije među
živima, to je sve, zaista. Hajde mi da nazdravimo za uspeh tvog mužića. Pardon, tvoj
uspeh.
- Diana je podigla čašu Cosmopolitan koktela od koga joj je inače bilo muka, zbog
votke koja je primarni sastojak ovog napitka, ali i zbog precenjenosti samog koktela; ipak,
morala je da se prilagodi.

- Živeli! - rekle su istovremeno.

Mabel je Dianu gledala diskretno sumnjičavo:

- (Diana krije nešto, nema te sile koja će me ubediti u suprotno i to nešto ima veze sa
Daliom. Šta li je u pitanju?)

*

Zatvorska uniforma nikome ne stoji dobro, ni muškarcima građe Apolona, ni
ženama sa telom u obliku peščanog sata, a najmanje stoji mladom momku koji je imao
tu nesreću da odrasta u disfunkcionalnoj porodici kao što je porodica Ramirez.
Najmlađi član pomenute porodice, Damian Ramirez, nalazi se na odsluženju zatvorske
kazne zbog krivičnog dela krađe i neovlašćenog držanja opojnih droga.

Zatvorski čuvar je viknuo:

- Ramirez, imaš posetu!

Odveo ga je u sobu za posete, gde je Damiana čekao njegov advokat dodeljen po
službenoj dužnosti.

- Žao mi je, ali sud je odbacio žalbu.

- Šta? Znači moraću da provedem 5 godina iza rešetaka? - pitao je Damian svog
slabo zainteresovanog advokata.

- Tako je, osim ako ne otkrijete od koga ste nabavljali psihoaktivne supstance. Tada bi
Vam kazna mogla biti ublažena.

- Sto puta sam ponovio i ponoviću još dvesta ako treba. Neću reći od koga sam nabavljao
prokletu drogu! Kako ne kapirate da bih time stavio u opasnost živote nekih ljudi? Lako je
bogatašima, lako je onima koji imaju pare da kupe svoju slobodu iako je možda ne
zaslužuju. Oni kupuju sve živo, i policiju i sudije... Istina je da sam krao i da sam uživao
u drogama, ali nisam to radio iz zabave i Vi to odlično znate. I još jednom, neću otkriti ko
mi je prodavao drogu, radije bih doživotno trunuo u zatvoru!
- u Damianovom glasu osetila
se odlučnost.

- Onda Vam nikako ne mogu pomoći.

Damian nije bio samo besan, već i bespomoćan i ta bespomoćnost ga je ubijala.
Između dva zla izabrao je manje. Tako je on video situaciju.

Vraćen je u ćeliju nakon završetka posete. Ironično, boravak u ćeliji mu je pružao
osećaj sigurnosti i još ironičnije osećaj slobode. Da li zbog straha od suočavanja "face
2 face" sa krupnim ribama iz narko-branše ili možda zato što je znao da po izlasku iz
zatvora nema gde da ode, tj. gde da se vrati. Naime, majka ga vidi kao gubitnika,
delinkventa i probisveta bez perspektive, a otac kao... Otac ga ne vidi nikako, taj ne
vidi nikoga i ništa sem kockarnica i alkohola. Sestra Diana je posebna priča.

- Da sam bar poslušao Daliju kad mi je govorila...

Damian se prisećao razgovora sa Daliom:

- Damiane, brate, kloni se tih ološa, ne treba ti to, veruj mi. - Dalia ga je odvraćala
od lošeg puta.

- Kako si ti saznala da ja...

- Nije bitno kako sam saznala, bitno je da znam i neću dopustiti da sam sebe uništiš.

- Ostavi me na miru gđice Savršena. - gđica Savršena je bio nadimak koji je Damian
dodelio Daliji još u detinjstvu.

- Razmisli o ovome što sam ti rekla, uči na tuđim greškama. Učenje na sopstvenim te
može skupo koštati.

*

Julio Ramirez se vraćao iz kafane, pijan kao i po običaju. Neuredan, neugledan,
prljav. Od mladosti je patio od kompleksa niže vrednosti, frustracija koje su se gomilale
kako je bivao stariji, neuspeha koje je nizao kao bisere i sklonosti da druge krivi za svoje
propuste. Jedini (ako se uopšte može tako nazvati) uspeh mu je to što mu je pošlo
za rukom da zavede i oženi Bernardu Montesinos, devojku iz ugledne familije univerzitetskih
profesora i naučnika. Umesto da poleti sa Bernardom i da zajedno dostignu lepe visine,
Julio ju je povukao sa sobom na samo dno.

- Bernardaaaaa, šta ima za večeru? - viknuo je Julio, tek ušavši u kuću.

- Ima čorbe od juče.

- Od juče?! Ti si jedna nesposobna guska!

Julio joj je udario šamar. Psihofizičko nasilje kod njih traje dugi niz godina.

- Muka mi je više od tebe Julio, muka! Jedini nesposobnjaković ovde jesi ti. Ništa nisi
postigao u životu, neobrazovan si, primitivan, glup. Zarađivao se novac kockajući se, tako
si sve stečeno i izgubio i na leđima kao teret nosiš gomilu dugova, zbog kojih ne spavaš
mirno. Piješ da bi zaboravio na probleme koje si sam stvorio. Udaraš me, jer je to jedini
jezik koji poznaješ. A ja... ja sam napravila najveću glupost kad sam se zaljubila u tebe,
napustila fakultet i svoje snove, izneverila porodicu i prijatelje, zaboravila na sve razlike
između nas. Rekla sam ti DA pred oltarom, zato što sam te volela i gajila sam nadu da ćeš
se zbog mene promeniti. Novcem svojih roditelja sam ti pomagala, bila sam ti podrška od
dana kad sam te upoznala, rodila ti dvoje...troje dece i šta sam dobila na kraju? Jedno veliko
NIŠTA! Otkad je Dalia otišla i životarenje mi je izgubilo smisao.
- Bernarda je energično
i nezaustavljivo nabrajala Juliove mane i svoje brzopleto načinjene korake.

- Znam tu tvoju priču napamet. Dosadna si Bernarda, posluži mi čorbu. Ako ti se ne sviđa
život sa mnom onda kupi prnje i gubi se. Ali znaš šta će se dogoditi budeš li me napustila.
-
rekao je Julio samouvereno.

Ma koliko god da je Bernarda Julia smatrala bezvrednom i propalom budalom, bila je
svesna da je on u stanju da ispuni svoje pretnje, zato se nije usuđivala da ode. Poslužila
mu je čorbu.

*

- Zašto kog đavola ovo radim?! Sebi činim medveđu uslugu, ponašam se mazohistički. -
sebe je kritikovao mladi i uspešni inženjer građevine Esteban Ferreira, dok je buljio u odjavnu
špicu tragičnog ljubavnog filma, koji mu je bio na repertoaru za gledanje po ko zna koji put.

Zazvonio mu je mobilni telefon. Sa druge strane žice, začuo se poznat ženski glas.

- Estebane, izvini što zovem ovako kasno, ali htela sam da te zamolim da napraviš par
izmena u jednom od projekata. Od velike je važnosti da sve bude pod konac, pogotovo otkad
je moj tata potpisao ugovor o saradnji sa švajcarskom kompanijom. Znam da je moglo da
sačeka do ponedeljka, ali ipak...

- Nema problema Vanesa, samo reci kakve izmene treba da se naprave.

- Dobro, ovako...

*

U međuvremenu, moćni građevinski preduzetnik Heriberto Manrique i njegova žena
Mabel sedeli su u salonu svoje velelepne vile i pričali.

- Ljubavi, jako sam uzbuđena zbog svečanog prijema, ima da bude spektakularno!

- Drugačije i ne može biti kada si ti glavni organizator.

- Hvala ljubavi. - Mabel je strasno poljubila Heriberta.

- Danas sam se videla sa Dianom Ramirez i pozvala sam je na prijem.

- Diana, Dalijina sestra? Što je angažovana kao model u tvojoj agenciji?

- Aha, volela bih da dođe.

- Ali zašto? Nemoj me shvatiti pogrešno lutko, samo ne vidim zbog čega ona treba da
bude prisutna na prijemu. Nisi pozvala ostale modele, osim onih najplaćenijih sa kojima se
slažeš, a takvih je malo. Diana nije jedna od njih.

- Nije, ali mi je prijateljica. Zbližile smo se u prethodnih nekoliko meseci i postala mi je zbilja
draga.
- Mabel je ubeđivala Heriberta.

- Poštujem tvoje odluke, iako priznajem da ih ponekad ne razumem. - rekao je Heriberto
nasmejavši se, Mabel mu je uzvratila osmeh.

- Pričao si mi da su Dalijini projekti bili čist uspeh, da je kao inženjer bila izuzetno sposobna. -
konstatovala je Mabel.

- I jeste, bila je pravi, pravcati dragulj naše firme. - izgovorio je Heriberto setno.

- Čula sam da se spominje Dalia Ramirez. - rekla je Vanesa Manrique, Heribertova ćerka
iz prvog braka, silazeći niz stepenice.

- Pričali smo o tome kakav je stručnjak bila. - potvrdio je Heriberto.

- Kad već spominjemo Daliju, želim da te obavestim da sam upravo završila razgovor sa
inženjerom Ferrerirom, objasnila sam mu kakve izmene treba da napravi u projektu i do kada,
rekao je da nema nikakvih problema i da će izmenjen projekat dostaviti u rekordnom roku.

- Kako se on drži? Ne pamtim kada sam zadnji put popričao čestito sa njim. - pitao je
Heriberto Vanesu.

- Iskreno tata, nismo pričali o tome, samo o projektu. Moje mišljenje je da je konačno
uvideo da planeta Zemlja nije prestala da se okreće Dalijinom smrću.

- Patnja je u njegovom slučaju razumljiva. Imao je prelepu i inteligentnu verenicu sa kojom
je planirao budućnost, ali se desilo to što se desilo.
- u Heribertovim očima se primećivala
seta, nostalgija i svojevrsna nežnost dok govori ili sluša o Daliji.

Heriberto se prisećao razgovora s njom.

- Gospođice Ramirez, molim Vas ostavite to, uzmite slobodno popodne.

- Ne dolazi u obzir don Heriberto, makar radila do iznemoglosti ima da stavim tačku na
ovaj projekat koji nam se svima pošteno napio krvi.
- rekla je Dalia kroz smeh.

- Uvek me oraspoložite, ne znam šta bih bez Vas. - iskren je bio Heriberto.

- Snašli biste se i bez mene, Vi ste snalažljiv čovek.

Heribertova sećanja prekinula je Mabel.

- Helouuuu, jesam li ja nevidljiva ili šta? - Mabel se osećala zapostavljeno i želela je
da skrene pažnju.

- Nažalost nisi. - odbrusila joj je Vanesa.

- Vanesa, molim te. - Heriberto je zamolio Vanesu da poštuje njegovu suprugu.

- Žao mi je tata, ali ja ovu zmijurinu nikada neću prihvatiti kao deo moje porodice. Ne znam
kako si tako slep, udala se za tebe iz interesa...
- Mabel je Vanesi sinonim za zlo.

- Vanesa, ne moraš me voleti, ali bi mogla da mi uzvratiš poštovanje. Zarađujem i više nego
dovoljno potpuno sama, bez pomoći muškarca.

- Neeee, ti ne znaš šta znači "dovoljno"... - nastavila je Vanesa u svom maniru.

- Vanesa, dosta! Prestanite obe.

- Odoh ja, da vam ne kvarim zabavu. Laku noć tata. Izvini me zmijice. - rekla je Vanesa
odlazeći.

Mabel je zakolutala očima, a potom krišom streljala Vanesu pogledom.

*

Diana nije glumica po profesiji, ali se uživela u ulogu koju svakodnevno igra.
Feniranje, manikir, šminka, odeća, brojanje kalorija, privatne žurke u grotesknim domovima
skorojevića i trač partije sa trivijalnostima opterećenim individuama. Diani je u početku bilo
teško da se privikne. Međutim, zarad viših ciljeva se adaptirala, što ne znači da se zaista
i promenila. Javnost joj je pozornica, a ljudi, čak i slučajni prolaznici publika. Samo u svom
stanu minimalističkog stila i prostih crno-belih nijansi, Diana je mogla da bude ono što jeste.

Vodila je monolog.

- Neverovatno je kako život može da ti se preokrene za 180 stepeni u sekundi. Sve u šta
si čvrsto verovao počinje da ti daje osnove za sumnju, sve što si mislio da jeste ispostavi se da
možda i nije, a sve što si mislio da nije podseti te da ne budeš zatvorenog uma. Onda zaključiš
da su ti izbori suženi i da možeš da se pretvaraš da se ništa nije desilo, možeš da poludiš ili
naposletku, možeš da se boriš na način koji ti se čini najidealnijim. Odabrala sam treću opciju.
Neću odustati.

Polako je rukom prešla preko lica, kao da time uklanja suvišne emocije.

*

Upaljen kamin, prigušeno svetlo i lagano pojačana 45-ta simfonija bečkog klasičara
Jozefa Hajdna, poznata i kao Oproštajna simfonija. U najdražoj kožnoj fotelji, on se prepustio mislima družeći se sa čašom viskija. Svestan da više nije mlad, svestan da više nije zdrav,
svestan da su najuzbudljiviji trenuci ostali u prošlosti i da nemaju tendenciju da se ponove,
takođe je svestan da nije živeo uzalud. Uradio je dosta, i za sebe, i za druge. Grešio je, kao
i svako ljudsko biće, što nehatno, što misleći da čini pravu stvar. Uzeo je uramljenu crno-belu
fotografiju sa stočića pored na kojoj se nalazi lepa, mlada žena.

- Victoria, nedostaješ mi. Ali, uskoro ćemo se sresti, ponovo ćemo biti zajedno. Naša ćerka
Bernarda te je oterala u grob pre vremena, ona mi te je uzela. Bože, da li ću joj ikad
oprostiti?
- pitao se Francisco.

Utom ulazi služavka Eugenia.

- Don Francisco, da li ste se predomislili, želite li da Vam poslužim večeru?

- Ne, nisam gladan. Idem da spavam, umoran sam. Laku noć Eugenia.

- Laku noć gospodine, odmorite se.

Francisco je izašao, a Eugenia je ostala u sobi. Uzela je istu fotografiju koju je on do
maločas držao. Obratila se ženi sa fotografije, Victoriji.

- Bila si tako lepa spolja, isto kao i tvoja pokojna unuka Dalia, a tako trula iznutra. Štaviše,
fizički ste bile gotovo identične. Žao mi je što si mrtva. Da si živa, ti bi snosila posledica svojih
nedela. Ovako su te nasledili tvoji potomci, neko mora da plati.

Eugenia je besno bacila uramljenu fotografiju na pod.

*** KRAJ 1. EPIZODE ***

Uloge:

Dalia Ramirez...(Carmen Villalobos)
Julio Ramirez...(Cesar Evora)
Bernarda Montesinos de Ramirez...(Kristina Liley)
Diana Ramirez...(Carolina Tejera)
Damian Ramirez...(Oscar Priego)

Mabel Rios de Manrique (Marjorie de Sousa)

slika

Heriberto Manrique (Sergio Goyri)

slika

Vanesa Manrique (Ximena Duque)

slika

Esteban Ferreira (David Chocarro)

slika

Francisco Montesinos (Enrique Rocha)

slika

Eugenia (Marlene Favela)

slika

Prijavi post

PostPosted: uto mar 10, 2015 8:21 pm 

Sa velikim zadovoljstvom sam pročitala epizodu. Prvo, želim pohvalitit izgled teme.Osim što je web novelu ugodno čitati, ugodna je i za oko, jako lijepo su uređeni postovi. ;)
Sviđa mi se podijeljenost prve epizode na članove Dalijine porodice i ljude koju su prisni njoj.Tako je lakše upoznati likove, nije prenatrpano , sve je jasno i nema mjesta za konfuziju.To je najbitnije u prvoj epizodi, da se lako upamte likove.
Osim toga sviđa mi se što ima zanimljiih opisa i detalja, što nisu sve dijalozi. Na primjer, detalj šoljice je jako zanimljiv, zatim i pominjanje Cosmopolitan koktela i Hajdnove simfonije. Naizgled nebitni detalji,ali upotpunjuju sliku o likovima i razbijaju monotiju dijaloga.
Ono što je upečatljivo je to što je glavna junakinja mrtva , a jako prisutna. To je neuobičajeno i jako zanimljivo. Ako osoba koja utiče na tuđe živote iz groba, ljudi su nemoćni da joj se odupru, da joj se suprotstave, mogu samo još više da je još više mrze ili vole.Jedva čekam da malo po malo saznamo detalje o njenom životu i kako ga je izgubila.
Tematika me podsjetila na roman i film Rebeca. Rebeca je prisutna kroz cijelu priču,a ni u jednom momentu se ne pojavljuje, znamo o njoj samo iz priče likova.
Ana, jeli te na naslov inspirisao istoimeni roman i film "The black Dahlia" ili je slučajnost? To mi jedan od najmračnijih romana/filmova. :-D Ja volim ovako napraviti paralelu, nadam se da ti ne smeta. ;)
Fascinantan mi je i kraj epizode. Pojavljivanje Bernardinog oca me je skroz iznenadilo. Zatim ulazi služavka, nudi mu večeru, i naizgled tu završava bitnost njenog lika. Međutim, ubrzo saznajemo da nije tako.Dobijamo skroz različite predstave o pokojnoj Victoriji.Prvi utisak nam daje Francisco koji pati zbog ženine smrti, čak što više , krivi Bernardu za njenu smrt, koja je bila posredni ili neposredni uzrok, još ne znamo.
S druge strane, služavka Eugenia, ne samo da nije ožalošćena zbog Victorijine smrti nego nju krivi za nevolje njenih potomaka, a vrlo vjerovatno i Dalijine.A sasvim je sigurno da je i samoj Eugeniji nanijela neko zlo.Sve u svemu, čini se da je Dalia bila "izrod" u svojoj porodici , jedina osoba od nivoa i vrijednosti. Bar tako djeluje na prvi utisak.
Takođe bih dodala da mi se jako sviđa odabir glumaca, iako je to manje bitno, ali svako od njih odgovara liku kojeg "glume".
Naravno, nastavak jedva čekam. :cheer: Ova web-novela je baš osvježenje na forumu.

Prijavi post

PostPosted: sri mar 11, 2015 10:38 am 

Hvala Kris :-D

Citat:
Osim toga sviđa mi se što ima zanimljiih opisa i detalja, što nisu sve dijalozi. Na primjer, detalj šoljice je jako zanimljiv, zatim i pominjanje Cosmopolitan koktela i Hajdnove simfonije. Naizgled nebitni detalji,ali upotpunjuju sliku o likovima i razbijaju monotiju dijaloga.

Ja bez tih opisa i detalja ne mogu. Već sam rekla na temi za ćaskanje da ovo što sam napisala nije pisano sa ciljem
da bude web novela, tako da je dijaloga bilo malo, a naracije i monologa puno. E sad, ja to polako pretvaram
u web novelu, odlomke u epizode, izbacujem suvišne opise, ali da ih izbacim u potpunosti... e neće da može :rofl:

Prvo, to što si rekla - upotpunjuje se slika o likovima i razbija se monotonija. Pomaže da se bolje shvati kako se
određeni lik u nekom trenutku oseća, zatim koje su mu preferencije, šta mu pruža zadovoljstvo, na kraju se može
koliko-toliko doneti sud o liku na osnovu muzike koju sluša, hrane i pića koje voli/ne voli, izgledu prostora u kome
živi, stilu oblačenja itd. Mislim, sve to šalje jednu poruku, makar zvučalo kao predrasuda. Ali, pomaže da se
formira neki, bar površni stav o liku. ;)
Drugo, uz pomoć opisa i detalja, lakše je zamisliti scenu, živopisnije je.

Citat:
Jedva čekam da malo po malo saznamo detalje o njenom životu i kako ga je izgubila.

Citat:
Sve u svemu, čini se da je Dalia bila "izrod" u svojoj porodici , jedina osoba od nivoa i vrijednosti. Bar tako djeluje na prvi utisak.

Dalia u suštini i jeste bila osoba sa mnogo kvaliteta, obrazovana, imala dobar posao, dugu i ozbiljnu vezu, odgovorna,
vredna, komunikativna, duhovita, osećajna, brinula za druge i o drugima... Ona je nesumnjivo
posedovala sve te osobine i kao takvu su je ljudi i videli, što se može zaključiti i na osnovu flashback scena kada
se neki likovi prisećaju Dalije.
Međutim, ja flashbackove u ovoj noveli delim na dve grupe. Prva grupa su scene kojih se drugi likovi prisećaju. Druga
grupa su scene sa početka svake epizode (svaka epka počinje flashbackom), u kojima je prikazano šta se sa Daliom
dešavalo. U prvih par epizoda, ti flashbackovi su kratki, kasnije će biti sve duži i duži.
Dakle, Dalia jeste kvalitetna osoba, ali poseduje i mane o kojima podrobnije govore scene sa početka epke. :-D

Citat:
Ana, jeli te na naslov inspirisao istoimeni roman i film "The black Dahlia" ili je slučajnost? To mi jedan od najmračnijih romana/filmova.

Na neki način jeste :) Nažalost, nisam odgledala film, ni pročitala knjigu. Knjigu definitivno želim da pročitam. Ali, čitala
sam o slučaju ubistva Elizabeth Short (alias the black Dahlia), na kome su zasnovani knjiga i film. Ubistvo se dogodilo 1947. i ostalo je nerazjašnjeno do dana današnjeg :? Videla sam i fotke njenog leša, grozno :shock: :sick:
Mislim da možda u nekom segmentu ima sličnosti između Dalije Ramirez i Elizabeth Short, ali ne mnogo :-D

Citat:
Takođe bih dodala da mi se jako sviđa odabir glumaca, iako je to manje bitno, ali svako od njih odgovara liku kojeg "glume".

Istina :-D Pokušavala sam da zamislim ko bi se najbolje snašao u datoj ulozi, što fizički, starosno, načinu glume, karakteru.
Evo, npr Enrique Rocha mi je za ulogu Francisca dušu dao, tačno mogu da ga zamislim kako sedi i sluša klasičnu muziku,
onaj njegov glas, držanje :lol:
Bila sam zaboravila da dodam ko "glumi" Estebana, sad sam dodala ;)

Nova epizoda za vikend ;)

Prijavi post

PostPosted: sub mar 14, 2015 9:46 am 

2. epizoda:

(flashback...)

Svetla u kući bila su pogašena, osim lampe u njenoj sobi. Čitala je očito nešto veoma interesantno, čim nije obraćala pažnju na kazaljke na satu. U pitanju je bila obimna, deblja knjiga tamnih korica.

- Dobri ljudi još uvek postoje, ipak ima nade. - rekla je Dalia sa sjajem u očima.

(...flashback)

*

Francisco je imao običaj da ustaje rano. Umeo je da kaže da mu ranije ustajanje podiže elan neophodan za svakodnevne obaveze. Ali, nije se ulenjio od odlaska u penziju, pa ni od saznanja da je teško bolestan i da za njegovu bolest nema leka. Prišla mu je Eugenia.

- Gospodine, moram da Vam kažem šta se sinoć dogodilo. Ovaj...jako mi je neprijatno...

- Kaži, slušam te.

- Pa, sinoć sam slučajno zakačila laktom fotografiju gospođe Victorije i oborila sam je,
staklo se razbilo. Nemate pojma koliko mi je neprijatno, smotana sam, nespretna...
Oprostite, molim Vas...
- Eugenia je dala sve od sebe da bude ubedljiva.

- Eugenia, ne brini. Svakome se može dogoditi momenat nespretnosti, nepažnje.
Daću ti novac da odneseš da se to popravi, ali molim te da ne praviš dramu oko nečega tako banalnog.
-
Francisco je ustao, uzeo novac i dao ga Eugeniji.

- Kusur zadrži. - rekao je.

- Hvala, jako ste ljubazni. - zahvalila se i otišla.

*

- Prokletstvo, zakasniću! Mabel je alergična na kašnjenje. Ali, ne može ona biti
alergična na kašnjenje koliko sam ja alergična na nju.
- Diana se sama sebi nasmejala
na ovako slatkastoj dosetki.

Diana je kasnila na snimanje modnog editorijala za jedan od najprodavanijih
modnih časopisa u zemlji. Obuzela ju je nervoza. Ne zbog snimanja, već zbog Mabel.
Krenula je, ali zaustavio ju je poštar na ulaznim vratima.

- Ovaj paket je za Vas, potpišite ovde.

Uzela je paket i unela ga unutra. Nestrpljivost joj nije dala da ode pre nego što
proveri šta se nalazi u paketu i ko ga je poslao. Otvorila je kartonsku kutiju.

- Jaooo ne... Moja mama je stvarno poludela, reklo bi se da će istrajati u svojoj
odluci da me se odrekne za sva vremena.

U paketu su bile složene Dianine preostale stvari iz roditeljske kuće koje nije
ponela prilikom preseljenja.

Prisetila se diskusije sa Dalijom.

- Mama se ponaša kao da si joj ti jedino dete, Damian i ja smo joj zadnja rupa na svirali.
Zato nemaš prava da mi govoriš kako da joj se obraćam.
- vikala je Diana.

- Grešiš, naravno da imam prava. Ona je naša majka, ne samo moja i nije istina da mene voli više nego vas. Stvar je u tome da vi niste uložili ni najmanji napor da je razumete.
Poštuj je Diana, pokaži joj poštovanje.
- Dalia je kritikovala Dianu.

- Za mene Dalia, za mene poštovanje ide po zasluzi, ne po krvnom srodstvu.
Ona ga zaslužila nije i tačka! Zaslužila je muškarca poput tate, zaslužila je svaki
dobijen šamar i svaku pogrdnu reč.
- uporna je bila Diana.

- Prekini! - Dalia je udarila Dianu.

Diana je sigurna da nikada neće zaboraviti tu diskusiju sa mlađom sestrom.

- Dalia, Dalia... - rekla je Diana pomirljivo.

Napokon je otišla na snimanje.

*

Esteban je izašao na piće sa Vanesom Manrique. Ni sam ne zna kako je uspeo da
se natera da izađe na neko mesto, a da nije radno mesto. Od Dalijine pogibije,
na prste jedne ruke se mogu izbrojati Estebanovi izvori zadovoljstva. Jednostavno,
voleo je Daliju, smrt nije očekivao. Prošlo je 6 meseci od odlaska njegove voljene, ali Estebanu gotovo
konstantno izlaze pred oči scene Dalijinog poslednjeg ispraćaja.

- Raduje me što si došao, mislila sam da nećeš.

- Priznaću ti da sam se jedva dovukao do ovde. U firmi je drugačije, radi se, sve vreme
sam zauzet nečim, nemam vremena da razmišljam o njoj. A ovako, na ulici gledam parove
kako se ljube, grle, smeju zajedno...

- Estebane zaboga, pričaš kao da ti to više nikada nećeš doživeti, što je pogrešno.
Mlad si, život je pred tobom, treba da nastaviš dalje. Evo, imaš i mene.
- Vanesa je nežno
stavila svoju ruku na njegovu, hvatajući mu pogled.

- Cenim te Vanesa. Zaista si dobra prijateljica. - rekao je Esteban od srca, ali bez
ikakvih drugih pretenzija.

Vanesi su Estebanove reči bile ekvivalentne ubodu noža, toliko su bolele.
"Dobra prijateljica" nije ono što je priželjkivala da čuje. Borila se da ostane vesela
i nasmejana, mada bi najrađe vrištala od besa.

Prišao im je konobar da ih usluži.

- Izvolite?

- Jednu limunadu i nipošto nemojte stavljati šećer, moram da pazim na figuru.
- rekla
je Vanesa smešeći se.

Estebana je Vanesina porudžbina podsetila na prvi ljubavni sastanak sa Dalijom:

- Meni hamburger i pomfrit. - naručila je Dalia.

- Sviđa mi se što nisi opsednuta kalorijama, druge bi verovatno uzele salatu. - prokomentarisao je Esteban.

- Vidiš da sam posebna. - našalila se Dalia.

Estebana je u sadašnjost vratila Vanesa.

- Estebane, jesi li dobro? Šta ćeš popiti?

- Jesam, izvinjavam se, zamislio sam se... I meni isto što i gospođici.

*

- Ramirez! Danas imaš sreće. - rekao je zatvorski čuvar Damianu dok je ovaj bio u zatvorskom dvorištu.

- Zašto to kažete?

- Zato što ti je u posetu došao novi advokat. Ajmo!

Damian se našao ispred čoveka u zrelim godinama, otmenog, elegantnog,
sasvim smirenog, čiji je stav govorio da ima samopouzdanja sa jedne i strpljenja
sa druge strane. Delovao je moćno. Ako postoji savršen advokat, on je njegov prototip.

- (Ovaj izgleda kao milion dolara.) - pomislio je Damian.

- Dobar dan Damiane. Moje ime je Martin Alberti i ako nemaš ništa protiv,
rešio sam da budem tvoj novi advokat.

- Ne bih imao ništa protiv, ali ne razumem šta će jedan ugledan advokat kao
što ste Vi sa klijentom kao što sam ja.
- sumnjičav je bio Damian,
premda mu je imponovalo što mu je Alberti ponudio pravnu pomoć.

- Zato što sam mišljenja da su mladići kao što si ti skloni pravljenju grešaka
iz neznanja, radi dokazivanja u društvu ili kako bi pobegli od porodičnih ili nekih
drugih problema. Stoga smatram da zaslužuju još jednu šansu, a u ambijentu
poput zatvorskog je ne mogu dobiti. Nisam li u pravu?
- Alberti je pitao Damiana.

- U pravu ste, ja kada bih izašao napolje okrenuo bih novi list.
Ali, to i dalje ne objašnjava zašto ste baš mene odabrali od toliko mladih
u sličnoj situaciji? Plus, nemam prebijene pare, nisam u mogućnosti da plaćam
Vaše usluge. Recite mi istinu. Šta hoćete?
- Damian je bio nepoverljiv i
odbijao je da padne u moguću zamku.

- Ko kaže da sam samo tebe odabrao? Mnogim mladima sam pomogao,
što možeš i sam proveriti. A što se tiče plaćanja, naravno da treba da mi platiš,
ali ne novcem.

- Nego čime?

- Time što ćeš se integrisati u društvo, poštovati zakon i uraditi nešto
produktivno od svog života. Rehabilitovana omladina ima veću vrednost od novčanica.
- rekao je Alberti.

- Važi, pristajem i prihvatam Vašu pomoć gospodine Alberti. - Damian je
doneo odluku, iako mu je pojavljivanje dotičnog advokata stvaralo
neobjašnjiv nemir u želucu.

*

- Odlično, divno! - čuli su se komentari prisutnih na snimanju modnog editorijala
čija su glavna tematika kupaći kostimi ; Diana je bila u centru pažnje,
zauzimajući poze poput iskusnih, svetskih top-modela.

- Mabel, ova plavušica ima potencijala. - oduševljen je bio jedan od šminkera.

- Mhm... - složila se Mabel klimajući glavom gotovo neprimetno.

Mabel je imala sklonosti ka kontradiktornostima, bar kad se govori o načinu
na koji je sebe doživljavala. Puna samopouzdanja, egocentrična, narcis,
a sa paničnim strahom od konkurencije svake vrste. Verovatno posledica njene
čvrsto i duboko ukorenjene nesigurnosti, koju pokazuje samo kada nema
drugog izbora. S vremena na vreme, osećala se poput deteta uplašenog
da će mu omiljena igračka biti oduzeta.

- (Ja imam lepši struk, izraženije obline, viša sam, atraktivnija...) - skenirala je
Mabel Dianu od glave do pete i komentarisala u sebi.

- Konačno smo završili, umorila sam se. - rekla je Diana prilazeći Mabel.

- Bila si super.

- Hvala ti. Mabel, znaš da je meni najveća želja da postanem poznat i tražen
foto model, da zaradim dosta novca, da budem popularna. Samo, bojim se da
mi je kasno za to. Imam 30 godina, do sada sam radila sitne kampanje
i jeftine reklame, ovo mi je prvo veliko angažovanje. Imam li realnih šansi za uspeh?
-
Diana je pitala Mabel, praveći se dezinformisana.

- Imaš, naravno da imaš. Istina je da se sa bavljenjem ovim poslom kreće
mnogo ranije, u tinejdžerskim godinama već, ali ne vidim zašto ne bi moglo
i sada. Poseduješ sve što je potrebno.

- Sad mi je laknulo. Stvarno želim slavu i popularnost i spremna sam na sve
kako bih stigla do cilja.

- Rekla si na "sve"?
- upitala je Mabel.

- Da. Svesna sam da kada nešto želiš, moraš biti spreman na sve. - trudila se
Diana da navede vodu na svoju vodenicu.

Mabel je odvukla Dianu u stranu, kako niko ne bi čuo o čemu pričaju.

- Diana, znaš li da je put do zvezda trnovit? - upitala je Mabel Dianu tonom
koji je odavao da su karte bačene na sto.

- Naravno da znam. Reci mi, kakvo je to trnje kroz koje moram da prođem? - pitala
je Diana.

- I nije tako strašno, samo treba da budeš spremna na izvesne ustupke.
Ništa što se ne može preživeti. Razgovaraćemo detaljnije o ovome večeras.
- rekla je
Mabel, dok se okretala ne bi li se uverila da ih niko nije prisluškivao.

- Nestrpljivo iščekujem večerašnji razgovor. - zadovoljno je rekla Diana.

*

- Halo? Slušam te, ali molim te pričaj brzo. Noćas? Sumnjam da ću moći,
don Francisco ima goste večeras, moram da budem tu, da radim svoj posao.
Naravno da mi je važno, dokazala sam ti milion puta do sada. Sledeću subotu
dolazim, obećavam. Ćao!

Eugenia je završila telefonski razgovor sa nekim, vidno uznemirena što
te večeri neće biti slobodna da udovolji zahtevu osobe sa kojom je pričala.

*

Bernarda se nervozno šetkala po kući, izgovarajući svoje najčešće izgovorene fraze.
Svaka od tih fraza, svodi se na jednu bolnu činjenicu - Bernarda ne zna zašto i
dalje živi. Nije isključeno da je od ideje samoubistva nešto snažno odvraća,
da joj je sama pomisao na nanošenje bola sebi odvratna. Razmišljala je naglas.

- Da nije Estebana i njegove materijalne podrške, davno bih umrla od gladi.
Na oca odavno ne mogu da računam, Julio mi zabranjuje da radim i zarađujem,
ušteđevine nemam. Moj nakit... I njega mi je Julio ukrao, kako bi ga unovčio i novac
trošio na svoje poroke i dugove. Kako li ga je samo našao kad je bio dobro sakriven...bednik.

Bernarda je imala punu, veliku kutiju prekrasnog, skupocenog nakita.
Uglavnom belo zlato obogaćeno dijamantima, safirima i smaragdima, biseri, korali.
Preferirala je ogrlice, najbolje su joj pristajale. Nakit joj je nedostajao, iz razloga
što ju je asocirao na bezbrižne i srećne dane. Kada je imala sve i kada je bila voljena.

Prisećala se trenutka kada je otkrila da je nakit nestao.

- Ne mogu da verujem! Tvoj otac mi je ukrao nakit Dalia, sigurna sam da je on to uradio! -
Bernarda se žalila Daliji.

- A... - Dalia je pošla nešto da kaže, ali ušao je Julio i prekinuo je.

- Trebao mi je novac Bernarda, morao sam nekako da isplatim dugove onim
imbecilima. Prodaja nakita mi je jedino pala na pamet.

- Đubre. - rekla je Bernarda držeći praznu kutiju za nakit u obliku srca.

*

Julio je sedeo u obližnjem baru. Društvo mu je pravilo pivo, velike količine piva
i tu-i tamo po koji pijanica, njegov kolega po zavisnosti od alkohola. Slabo je vreme
provodio kući, eventualno je dolazio da ponešto pojede i prespava. Ljudi su ga
u kockarnici, barovima i kafanama znali kao stalnu mušteriju. Posao nije imao,
posao mu je bilo kockanje, dobici i gubici, češće ono drugo. Pokušavao je nekada ranije,
kada je imao više snage i kada njegovi silni kompleksi, frustracije i bes nisu bili u
značajnijoj meri izraženi, da započne svoj posao. Nije mu polazilo za rukom, nije znao kako se to radi.

- Julio Ramirez, tu si. - Juliju je prišla grupa ćelavih muškaraca sa kajlama oko vrata.

- Šta hoćete? - upitao je pripit Julio.

- Šta hoćemo? Hoćemo naš novac Ramirezu, duguješ nam novac koji smo ti
pozajmili. Zar je moguće da si zaboravio?
- jedan od ćelavih tipova ga je podsetio.

- Nisam zaboravio, ali sačekajte još malo, obećavam da ću uskoro vratiti.

- Nedelju dana ti je rok da vratiš pare, u suprotnom si mrtav.

Julio se pribrao, otreznio nakon što je čuo pretnju. Izlaz je video u jednoj osobi.

- Nemam drugog izbora, moraću da se ponizim i zatražim pare od svog polubrata. - rekao
je razočarano.

*

- Očekivala sam te, uđi. - Mabel je upravo stigla kod Diane.

- Nikada ne bih rekla da u ovom stanu živiš ti. Nekako mi ne ide uz tebe. - rekla je Mabel razgledajući prostor
u kome Diana živi.

- Zašto?

- Zato što je suviše mali, monoton... Ne ide uz nekoga ko ima ambicije da postane svetski poznat model, zar ne? -
Mabel je postavila retoričko pitanje ne očekujući odgovor na isto.

- Kao što si i sama rekla Mabel, imam ambicije da postanem svetski poznat model, ali to još uvek nisam.
Za sada nemam finansijskih mogućnosti za glamurozniji krov nad glavom. Inače, slažem se, mali je i monoton.
- Diana je
odgovorila Mabel, pretvarajući se da jedva čeka da se preseli i krijući da joj stan u potpunosti odgovara.

- Dobro, pošto nemam vremena za bacanje, da pređemo na stvar. - rekla je Mabel.

- Zato si i ovde.

- Pričale smo danas o trnovitom putu do zvezda, o ustupcima i slično. Objasniću ti kako možeš da stigneš do
zvezda najlakše.
- Mabel je bila spremna da Diani iznese svoj predlog.

- Koliko je komplikovano? - pitala je Diana.

- I nije toliko. Naprotiv, veoma je prosto. Radi se o sledećem... Ja mogu tebe da...nemoj se uvrediti, bolji izraz ne
nalazim... Ja mogu da te prodam određenim ljudima koji imaju uticaja u modnoj industriji, ali i
šire. Za to, naravno, dobijam dosta novca. Tebi će ti ljudi zatražiti da im uradiš nešto u zamenu za brže
probijanje u modnom svetu. Razumela si?
- upitala je Mabel Dianu smešeći se samo očima.

- Mislim da jesam i nemam razloga da odbijem tvoju ponudu Mabel. - rekla je Diana odlučno.

- (Bila bi ponosna na mene Dalia, sigurna sam). - pomislila je Diana.

*** KRAJ 2. EPIZODE ***

Uloge:

Dalia Ramirez...(Carmen Villalobos)
Julio Ramirez...(Cesar Evora)
Bernarda Montesinos de Ramirez...(Kristina Liley)
Diana Ramirez...(Carolina Tejera)
Damian Ramirez...(Oscar Priego)
Mabel Rios de Manrique...(Marjorie de Sousa)
Vanesa Manrique...(Ximena Duque)
Esteban Ferreira...(David Chocarro)
Francisco Montesinos...(Enrique Rocha)
Eugenia...(Marlene Favela)

Martin Alberti (Saul Lisazo)

slika

Prijavi post

PostPosted: ned mar 15, 2015 2:43 am 

Ana ja evo konačno pročitala prvu epizodu ;) Dopala mi se. Kod tebe se baš primjeti to neko dublje upoznavanje sa likovima. Moram pohvaliti i to koliko pažnje obraćaš na neke setalje da približiš priču bolje. Sutra ću napisati duži komentar ali sad za sad ovo je odlično ;)

Prijavi post

PostPosted: ned mar 15, 2015 1:57 pm 

Merci :-D

Citat:
Kod tebe se baš primjeti to neko dublje upoznavanje sa likovima.

Možda će ovo zvučati razočaravajuće, ali manje-više mi se cela wn svodi na upoznavanja sa likovima :-D
Ne kažem da neće biti akcije i neke radnje, biće i ima ih, samo nastojim da mi epicentar bude psihološka
analiza likova kroz opise, dijaloge, monologe, njihovu gestikulaciju itd.
Naravno, koliko god mogu to da odradim kako valja i kako sam zamislila da izgleda :ne zna:

Meni je Dalia omiljeni lik :love: :lol:

Prijavi post

PostPosted: ned mar 15, 2015 3:36 pm 

Sad me baš zanima što je to toliko opširno što je Dalia čitala :-D Ne vjerujem je da je roman jer ne bi na osnovu njega mogla donijeti zaključak koji je donijela. Možda nečiji dnevnik ili tako nešto? :mrgreen:

Ana Iustitia je napisao/la:
Diana je sigurna da nikada neće zaboraviti tu diskusiju sa mlađom sestrom.

Vjerovatno je Dalia nakon toga brzo stradala, i zadnji put su se tada vidjele.

Zanimljivo mi je Estebanovo sjećanje Dalie kada je poručivala hamburger, u stvari zanimljivo je što ga je asociralo na to. Vjerujem da svima dešava da ih neka sitnica, nešto što je za druge ljude nebitno, asocira na neki period života, bilo na tugu ili na sreću.

Citat:
- Time što ćeš se integrisati u društvo, poštovati zakon i uraditi nešto
produktivno od svog života. Rehabilitovana omladina ima veću vrednost od novčanica.
- rekao je Alberti.

Lijepo rečeno. Sad jesam malo skeptična po pitanju Albertijevih namjera iz razloga što živimo u svijetu u kome se sve okreće oko novca, pa je čudno kad neko hoće pružiti pomoć totalnom strancu.

Citat:
- (Ja imam lepši struk, izraženije obline, viša sam, atraktivnija...) - skenirala je
Mabel Dianu od glave do pete i komentarisala u sebi.

:rofl: Zamišljam Marjorie i Carolinu u toj sceni. :lol:

Citat:
- Mislim da jesam i nemam razloga da odbijem tvoju ponudu Mabel. - rekla je Diana odlučno.

- (Bila bi ponosna na mene Dalia, sigurna sam). - pomislila je Diana.

Po onome koliko sam mogla upoznati Daliu, čisto sumnjam da bi bila ponosna na sestru koja dopušta da je neko tretira kao robu za prodaju.

Prijavi post

PostPosted: pon mar 16, 2015 11:06 am 

Citat:
Možda nečiji dnevnik ili tako nešto?

Maybe, maybe not :-D
Samo ću reći da će to što je čitala uticati na nju, jako ;)

Citat:
Sad jesam malo skeptična po pitanju Albertijevih namjera iz razloga što živimo u svijetu u kome se sve okreće oko novca, pa je čudno kad neko hoće pružiti pomoć totalnom strancu.

Čudno jeste, biti skeptičan je normalno u takvoj situaciji, ali možda je čo'ek (mislim na Albertija) sasvim ok tip :-D

Citat:
Po onome koliko sam mogla upoznati Daliu, čisto sumnjam da bi bila ponosna na sestru koja dopušta da je neko tretira kao robu za prodaju.

Ovo oko Diane je malčice specifično, ona ima svoje razloge zašto se upušta u tu avanturu :)

Novu epizodu izbacujem u sredu ili četvrtak.

Prijavi post

Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Next