It is currently ned jun 25, 2017 7:23 pm

Welcome
Welcome to svijetsapunica

You are currently viewing our boards as a guest, which gives you limited access to view most discussions and access our other features. By joining our free community, you will have access to post topics, communicate privately with other members (PM), respond to polls, upload content, and access many other special features. In addition, registered members also see less advertisements. Registration is fast, simple, and absolutely free, so please, join our community today!

Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Author Message
 Post subject: Re: Crna Dalia
PostPosted: sri jul 08, 2015 3:21 pm 

Otkriće da je Sebastian iza svega me je šokiralo. Zaista neočekivano što je + za wn. Koliko god da mi je bio čudno što je on kao izuzetan inspektor olako prelazio preko nekih stvari, i tek tako zatvorio slučaj Dianinog ubistva, nisam sumnjala na njega. Bilo mi je i čudno što se našao tek tako na mjestu Mauriciovog ubistva, ono zašto bi ga pratio kako dok on prati Vanesu,ali ni u jednom momentu nisam sumnjala na njega. Čak ni dok sam čitala zadnju epizodu, kad se pominje dječak Sebastian, pomislila sam možda neki drugi Sebastian :lol: , dok se nije pomenuo njegov rođak s prezimenom Conde. Bar sam pogodila da je dječak iz sjećanja sam Crni Cvijet. :mrgreen:

Debela knjiga koju je Dalia čitala je bila o crnima dalijama? :-D

Vanesse mi nije žao što je završila kako je završila, ali žao mi je da neko kao Sebastian prođe nekažnjeno. Briljantan um uz želju za osvetom i manjkom osjećanja=ubitačna kombinacija. Kad tome dodamo da mu položaj u policiji omogućava da sve zataška...
Kod njega je osveta prešla u mnogo veći razmjer. U stvari kada je počeo da radi Ramirezovima o glavi, već je uveliko uništavao mlade ljude. Kao da je smatrao da ljudi koji su krhki, nestabilni, napaćeni ne zaslužuju živjeti. Ako je njegov otac uzeo život sebi, i nije mogao da se nosi sa razočarenjem, onda i drugi ljudi koji nisu ni izbliza inteligenti kao njegov otac,a nose se nekim teretom, ne zaslužuju živjeti.
Zanimljivo je pitanje da li bi Sebastian bio normalan da nisu njegovi roditelji završili na takav način, ili je to samo podstaklo monstruma koji je već ležao u njemu.

Rekao je u jednom momentu da su mu Mauricio i Raskoljnikov najbolji prijatelji. Pa interesantno da ga je jedan prijatelj (mačak) odao i da je zbog toga izgubio drugog prijatelja.

Citat:
Večeras mogu citirati delove u kojima je bacana sumnja na Sebastiana u toku novele :-D

Odlična ideja. :cheer:

Prijavi post

Post subject: Re: Crna Dalia
PostPosted: sri jul 08, 2015 10:02 pm 

Citat:
Otkriće da je Sebastian iza svega me je šokiralo.

Pretpostavljala sam da će biti šokantno :-D Navikli smo da su policijski inspektori ili sposobni i skroz
pozitivni likovi ili nesposobni i/ili nezainteresovani za svoj posao. Zastrašujuće je kada je zločinac
neko ko po pravilu treba da pruža zaštitu građanima, čuva njihovu bezbednost i sklanja sa ulice
osobe koje predstavljaju opasnost po društvo. Odnosno, zastrašujuće je kada je zločinac neko
u koga bi građani trebali da imaju poverenja.

Citat:
Debela knjiga koju je Dalia čitala je bila o crnima dalijama?

Da, ali ne o cvetovima kao biljkama. To je simbol za uništenu mladost i u toj knjizi Dalia je mogla
da pronađe puno reči podrške za postupke ljudi čija je mladost upropaštena iliti opravdanja za bilo
šta što bi takva osoba pomislila, rekla ili uradila. Kad već spominjemo cvetove, pojasniću i naziv
web novele, s obzirom na to da je ista završena pa se ne moram plašiti da ću otkriti previše :-D

Kao što rekoh, crni cvet je simbol za uništenu mladost. Sam cvet simbolizuje mladost (tipa "ona
je u cvetu mladosti" npr). Dalia je ime glavne junakinje, dalija je vrsta cveća. Naziv Crna Dalia
se odnosi i na glavnu junakinju kojoj su najlepše godine prolazile onako kako ne bi trebalo da
prolaze (ne mislim samo na ono što se desilo posle silovanja, nego i na okruženje u kome je
odrastala), tako da je i Dalia zapravo Crni Cvet. Naziv wn može da se odnosi i na Sebastiana,
ali i na neke druge likove, kao što je primera radi Mabel (vucarali je po hraniteljskim porodicama
i seksualno je zlostavljana), Vanesa (majka je ostavila sa ocem kad je bila mala, a posle je
naletela i na Sebastiana), Catalina (oduzeta od majke čega se sećala, živela u domu, usvojena
i razdvojena od sestre), Damian i Diana (odrasli u disfunkcionalnoj porodici), Julio (majka otišla
sa drugim čovekom i osnovala novu porodicu, a njega zaboravila), Bernarda (isto loši odnosi
sa majkom i mnogo nerazumevanja), Eugenia (katastrofa detinjstvo)... Svi su oni na neki
način Crni Cvetovi, samo je razlika u tome kakvim su putem odlučili da idu ;)

Citat:
Briljantan um uz želju za osvetom i manjkom osjećanja=ubitačna kombinacija.

Ali on jeste imao osećanja. Bes i mržnja su osećanja (negativna i destruktivna, ali i dalje osećanja),
osećao je i krivicu zbog Mauriciove smrti i to je nije bila gluma sa njegove strane, osećao je tugu
zbog smrti roditelja, osećao je ljubav prema roditeljima... Sebastian nije psihopatski tip zločinca,
iako se ne može poreći da je ono što je radio bilo neobično monstruozno. Njegovi motivi nisu
do kraja jasni. Dalia mu je smetala samim tim što je Franciscova unuka, a onaj neprijatni susret
ispred kluba sa njom kada je ona stala na stranu dečka koji je udario je pojačao njegov animozitet
prema Daliji. Međutim, šta je želeo da postigne navođenjem ostalih mladih na samoubistvo je donekle
otvoreno pitanje i ima dosta istine u ovome što si rekla

Citat:
Kao da je smatrao da ljudi koji su krhki, nestabilni, napaćeni ne zaslužuju živjeti.

Ono što je sigurno jeste da je na njega uticalo to što je video kao dete (kako mu se otac ubija kiselinom i
umire u teškim mukama) i da nije na vreme tj nije uopšte radio na tome da to prevaziđe kako valja.
Prepustio se nekim idejama koje je tada formirao i kasnije ih učvršćivao drugim iskustvima.

Citat:
Zanimljivo je pitanje da li bi Sebastian bio normalan da nisu njegovi roditelji završili na takav način, ili je to samo podstaklo monstruma koji je već ležao u njemu.

Ne znam, to je uobičajeno pitanje za takve situacije. Da se nije desilo to, to i to, da li bi ta osoba bila
drugačija? Zaista ne znam tačan odgovor i ne znam ima li ga ili je sve na individualnom nivou. Moje
mišljenje je da se dete ne rađa kao tabula rasa, ali isto tako smatram da najveći uticaj na to u kakvog
će čoveka to dete izrasti imaju roditelji (staratelji) i bliža okolina, kao i iskustva kojima se dete obogaćuje.
U Sebastianovom slučaju, mislim da ne bi postao Osoba X da mu se nije desila ta tragedija.

Recimo, film We need to talk about Kevin govori o majci koja ima sina Kevina, psihopatu koji sa 16
godina ubija 14 osoba u školi, svog oca i mlađu sestru. Interesantno je da Kevina niko nije zlostavljao,
maltretirao, rastao je u običnoj, prosečnoj, normalnoj porodici, ali od malena je pokazivao znakova
neprihvatljivog ponašanja, nedostatka emocija, što je majci bilo čudno, te ga je vodila i kod lekara
i trudila se da radi sa njim što više. Međutim, njegova majka, iako mu je bila posvećena, nikada ga
istinski nije želela i nije uspevala da se veže za Kevina kad je bio beba. Naravno, to ne mora ništa
da znači, ali i može. Kod psihopata postoji problem na biološkom nivou, nešto fizički u mozgu nije
kao kod normalnih ljudi (laik sam, ne poznajem detalje, nego sam gledala dokumentarac sa tom
tematikom).

Citat:
Pa interesantno da ga je jedan prijatelj (mačak) odao i da je zbog toga izgubio drugog prijatelja.

Odlično zapažanje i interesantan momenat :-D Moglo bi da se protumači kao metafora. Mauricio označava
otvorenost, neposrednost, sigurnost, pozitivnost, a Raskoljnikov problematiku rascepa ličnosti jedne osobe.
U "borbi" između Roblesa i Raskoljnikova, pobeđuje ovaj drugi. Jeste interesantno :-D

Za citiranje delova u kojima se baca sumnja na Sebastiana, to se najviše odnosi na ovo što je i tebi
više puta bilo čudno

Citat:
Koliko god da mi je bio čudno što je on kao izuzetan inspektor olako prelazio preko nekih stvari, i tek tako zatvorio slučaj Dianinog ubistva

Prosto, Sebastianove reakcije i odluke u vezi ovih slučajeva su neobične, neobjašnjive za iskusnog inspektora
na visokom položaju. Dobro, ja da sam čitalac prvo bih pomislila da je jednostavno nesposoban, da ga mrzi
da radi i da je zauzeo dobro radno mesto zahvaljujući pripadnosti vladajućoj političkoj stranki :lol: :lol:

Pa evo nekoliko citata:

Sebastian se vratio iz Španije uoči Dianinog ubistva, kasnije saznajemo da je otišao tamo posle Dalijine pogibije.
Dok je on bio u Španiji, nije se ništa sumnjivo događalo, čak ni sa samoubistvima.

Citat:
- Ni ne stigoh da te pitam... Zar ti je tako loše bilo u Španiji?

- Loša plata, loši uslovi rada... - nabrajao je Sebastian razloge zbog kojih je bio
nezadovoljan radom u španskoj policiji.

Aludiranje na neku drugu vrstu sadržaja kojim se život ispunjava i čini zanimljivim... Kao navođenje na samoubistvo?

Citat:
Za ispunjen,
sadržajan i zanimljiv život nije potrebno biti u ljubavnoj vezi. - Sebastian je bio poprilično ubeđen u ono što
je upravo izgovorio.

Mauricio ga je pitao, verovatno bez loše namere... S tim da to jedno samoubistvo nije imalo veze sa Sebastianom...možda...

Citat:
Pre tvog odlaska u Španiju, bilo ih je
nekoliko, posle još jedan. Čudno... Govori li ti to išta?

Sebastian komentariše Heribertovu kancelariju, njeno uređenje... Vidi se da su zasluge Vanesine?

Citat:
- Hvala. Moram da primetim da Vam je kancelarija veoma lepo uređena. - konstatovao je Sebastian.

- Zasluge su Vanesine.

- Vidi se... Vidi se, jer nama muškarcima je bitnija funkcionalnost nego estetika, žene su drugačije.

Vanesa dolazi u pravo vreme i na pravo mesto, a prethodno je razgovarala sa "prijateljicom" dok je sedela sa
Estebanom i potvrdila "joj" da će postupiti onako kako joj je rečeno (misli se na njeno priznanje da je pomogla
Felipeu da uđe, ali navodno pod pretnjom)...

Citat:
Da? Slušam. Važi, tako ću postupiti. Budi bez brige. Ćao draga, ljubim te.

Citat:
Načula sam da se moje ime spominje. Inspektore, šta se događa? - Vanesa je upravo ulazila u očevu kancelariju.

Posle sprovedenog poligrafskog ispitivanja (kome su by the way prisustvovali samo Sebastian i Vanesa), Sebastian opušteno, nonšalantno govori Mauriciju da slučaj Dianinog ubistva treba zatvoriti... Vanesa mu nije ostavljala loš utisak?
Neozbiljno za jednog ozbiljnog inspektora.

Citat:
- Robles, vreme je da zatvorimo slučaj ubistva Diane Ramirez. Misterija je prestala da bude misterija. - rekao je
Sebastian zadovoljno.

Citat:
Vanesa mi ionako nije ostavljala loš utisak

U toku svađe, Mauricio Sebastianu prebacuje što ovaj hoće da zatvori slučaj i daje jedan komentar...

Citat:
Rešavao sam i rešio puno slučajeva od početka svoje policijske karijere do danas, iskusan sam, izverziran i umem dobro
da procenjujem situaciju. Zašto misliš da je ovaj put drugačije? - Conde je prekinuo svog kolegu.

Citat:
Nemam pojma zašto je drugačije, ali je drugačije.

Klasična manipulacija sa Sebastianove strane. Odlično je znao da se Mauricio ne bi usudio da se žali šefu
na njega, a još manje da zatraži da se istraga prepusti njemu ili nekom drugom inspektoru...

Citat:
Ipak, da bi bio miran, ja ti savetujem da odeš kod šefa, izneseš mu svoje mišljenje o celoj situaciji i zatražiš
da istragu ponoviš ili ti ili neki drugi inspektor, a mene da isključe iz slučaja zbog nesposobnosti da ga rešim. Nadam se da
ti se svidela moja ideja.

Jedna zanimljiva konverzacija između dva inspektora. Sebastian je indirektno priznao da je lažov...

Citat:
Pretenduješ na mesto zamenika šefa našeg odeljenja? Porekneš li porašće ti nos, Pinokiju je porastao, zato što
je lagao haha. - Mauricio je zezao Sebastiana oko njegovog sna da jednog dana postane, ne samo zamenik,
već i šef odeljenja za krvne delikte.

- Pinokio je bio neiskusni lažov.

- Ti si iskusan?

- Policajac ili lažov??

- Lažov, znam da si iskusan policajac.

- Nisam neiskusan druže. Priznaj da se solidno pretvaram da me ne dotiče hoću li dobiti unapređenje ili ne, a u
sebi gorim od želje da tako bude. - rekao je Sebastian tiho, trudeći se da zadrži smeh.

Damian je napadnut od strane bandita, Sebastian je naišao tuda slučajno i spasio ga. Prethodno, imamo scenu
u podrumu sa Osobom X. Gde li je Sebastian išao u sitne sate, a nije mu bilo radno vreme?

Citat:
Osoba X je, nakon čitanja, zatvorila dnevnik i sklonila ga. Očekivala je posetu i primila je u svoj komforni kutak
devojku iz parka. Ne Daliju, ona je mrtva, onu drugu.

Citat:
Sebastian je automobilom prolazio kroz ulicu u kojoj se nalazio Damian.

Uoči Dalijine godišnjice...

Citat:
- Dalijina pogibija mi je sumnjiva.

- Ne treba da ti bude. Bila je to Dalijina odluka. - napomenuo je Sebastian, grubo stavivši pozlaćenu hemijsku
olovku na sto.

Mali dvosmisleni ili višesmisleni detalj kada Julio dolazi da prijavi Bernardu...

Citat:
- Dobar dan inspektore Conde. Verovatno me se sećate, ja sam Julio Ramirez. - obratio se Julio Sebastianu,
ulazeći mu u kancelariju.

- Prosto je nemoguće zaboraviti Ramirezove. Izvolite?

Bernarda je ubijena i Heriberto to javlja Vanesi, pozivajući je da dođe u stanicu. Vanesa je pitala za Sebastiana i
laknulo joj je kad je Heriberto rekao da će Conde stići...

Citat:
- Inspektor Robles želi da ti postavi neka pitanja.

- Zbog one situacije u kojoj sam bila prisiljena da pomognem Dianinom ubici?

- Da.

- Aham... A inspektor Conde? Čudi me da on nije tu.

- Conde treba svakog časa da stigne. Robles mi je rekao da je Conde postao zamenik načelnika i ima duplo više
obaveza, ali se ne odriče važnih slučajeva.

- U redu, dolazim. Ko ništa ne krije, nema čega ni da se plaši. - rekla je Vanesa, uzela torbu i uputila se ka odredištu.

Sećanje Osobe X, kada govori da želi da bude na strani dobra i na strani zla. Za policajce se često kaže
da su good guys, za one druge bad guys...

Citat:
- Želim da budem na strani dobra i na strani zla.

Policiji gori pod nogama, sa Manuelom se ponovilo isto što i sa Felipeom (HCl kiselina), ranije se dosta mladih
ubilo istom tom kiselinom, a Sebastian...

Citat:
- Tu smo napravili kardinalnu grešku. Možda nismo mogli da sprovodimo klasičnu istragu, ali mogli smo pratiti razvoj
događaja po pitanju suicida hlorovodoničnom kiselinom, istraživati živote samoubica, tragati za njihovim dodirnim
tačkama... - nabrajao je Mauricio.

- Misliš da imamo slobodnog vremena za to?

Sebastian daje dozvolu Maurciju da istražuje Vanesu, imajući u planu to da Vanesa bude jedini krivac. Mauricio
obećava da će pribaviti dokaze protiv Vanese, Sebastian je siguran da hoće iako maltene do juče u Vanesi nije
video opasnost...

Citat:
Hvala, nećeš se pokajati. Pribaviću dokaze protiv nje. - obećao je Robles.

- Verujem da hoćeš.

Scena u podrumu kad je Mauricio ubijen. Začuo se muški glas, a posle imamo Sebastiana u podrumu...

Citat:
- Šta se ovde dešava? - začuo se muški glas sa ulaznih vrata.

Citat:
- Šefe, jeste li sigurni da ste skoncentrisani da vodite ispitivanje? Neko od nas može...

- Ne, mogu ja. Teže mi pada to što moram da javim Eugeniji i Mauriciovim roditeljima šta se desilo, ne smem ni
da zamislim kako će se osećati. - rekao je Sebastian, uzimajući mobilni da javi Roblesovim najbližima.

Opis atmosfere u Sebastianovoj kancelariji nakon ispitivanja Vanese...

Citat:
Vazduh u Sebastianovoj kancelariji bio je kao zagađen, težak za udisanje.

Nešto što je Sebastian rekao Eugeniji...

Citat:
Dokazao si da si profesionalan i da umeš da ostaviš emocije po strani kada radiš svoj
posao.
- Eugenia je Sebastianu stavila ruku na rame.

- Ne mogu da se odlučim da li je to mana ili vrlina. - pitao se Sebastian.

Citat:
Ne želim da živim u laži.

I poslednja upečatljiva scena kada Sebastian na Mauriciov grob odnosi cveće i to ni manje ni više nego
dalije, a zatim posmatra na trenutak Dalijin grob i odlazi...

Citat:
Sebastian je svratio do Mauriciovog groba i ostavio buket cveća. Po pravilu, hrizanteme su cveće koje se nosi
na groblje, ali Sebastian se opredelio za dalije.

Citat:
Vetar se energično poigravao sa suvim lišćem. U jednom momentu, lišće je zaplesalo
u ritmu zastrašujućeg tornada oko Dalijine spomen-ploče na njenom grobu. Sebastian se na trenutak okrenuo
ugledavši imitaciju tornada, a zatim je produžio dalje.

Izvinite na kilometarskom postu :shock: :rofl:

Prijavi post

Započni novu temu Odgovori  [ 72 post(ov)a ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8